Berlini Park: otthon a tudásnak
„Az alkalmazott természettudományoknak biztosítunk technológiát úgy, hogy szükség esetén bővíteni tudjuk az infrastruktúrát. Mivel már a tervezési fázisban együtt dolgozunk a bérlőinkkel, a legegyedibb igényeket is ki tudjuk elégíteni” – fogalmaz Vadon Balázs, a Berlini Park üzemeltetési vezetője.
Az elmúlt tíz év tudatos tulajdonosi fejlesztési koncepciójának köszönhetően a régióban páratlan természettudományos komplexum jött létre az újpesti gyógyszergyári negyedben. A Sanofi Gyógyszergyár szomszédságában, az egykori Gyógyszerkutató Intézet helyén található 21 ezer négyzetméter hasznos területű ingatlan együttes ma Közép-Kelet-Európa egyik legmodernebb olyan magántulajdonú bázisa, amely az alapkutatástól a gyártásig számos biológiai, kémiai, orvosi és farmakológiai tevékenységekhez biztosít megbízható hátteret.
A Berlini Parkban a közeljövőben nagyszabású fejlesztés indul. A 3500 négyzetméternyi labor- és 900 négyzetméternyi irodahelyiséget magában foglaló hatszintes „high-end” és „high-tech” épület egy korábban elbontott komplexum helyére épül. „A méretezést némileg leegyszerűsítik a labortechnológiai szabványok, illetve az, hogy milyen kritériumnak kell megfelelnie egy átlagos biokémiai laboratóriumnak, beleértve a vegyi fülkét és a szellőztetést is” – mondja Antal Eszter, üzletfejlesztési vezető.
A monolit pillérvázas szerkezetű, hőszivattyús rendszerrel klimatizált új épület már engedélyeztetett tervei jelenleg 3 fős laborokkal kalkulálnak. Ezekben az önálló szellőztetésű helyiségekben a technológiai leírásnak megfelelően 3 vegyifülke és 3 asztalsziget található, de mivel építészetileg a falak flexibilisen mozgathatók, a bérlői kívánság szerint tetszőlegesen átméretezhetők. A laborok mindegyike önálló bekötéssel rendelkezik, önálló szellőztetéssel és méréssel. A kijáratok felett kézi vezérlésű vészzuhany készül. A laborok ellátását a folyosók végén kialakított, teljes felületen nyitható, daruzható nyílászáró biztosítja. A laborokhoz tartozik egy szintén 3 főre méretezett irodaszoba is. E funkciókat egészítik ki további tárgyalók, kisebb raktárak, irattárak és pihenő helyiségek.
A tervdokumentáció szerint a laborszobákat úgy alakítják ki, hogy azok gépesítése zavartalan és flexibilis – ezért mindegyikhez önálló, bontható falazatú gépészeti akna tartozik. Az épület szellőztetése mesterséges, laboronkénti szabályozott légkezeléssel. A teljes alapterület hűtött/fűtött, VRF berendezésekkel a tetőn kialakítva- mondta Kenesei Gábor a Berlini Park műszaki vezetője.
A menedzsment az új építésű laborházzal az akadémiai, egyetemi kutatások felé is nyitni kíván. A már említett flexibilitás és az organikus fejlődés ugyanis lehetővé teszi, hogy a projekt-alapon finanszírozott alapkutatásokat is lehessen a Berlini Parkban folytatni.
Promóció