Kozmikus gyárat fotózott a Hubble

A galaxisban elképesztő ütemben keletkeznek az új csillagok.

Különleges felvételt készített a NASA és az Európai Űrügynökség Hubble űrtávcsöve egy kozmikus gyárról, az NGC 1792 jelű galaxisról – számol be a NASA. A kép narancssárgán ragyogó középső részét a rendszer idősebb, hidegebb csillagai alkotják, míg a galaxis egészében megfigyelhető kékes régiókban fiatal, forró objektumok laknak.
A Galamb csillagképben megfigyelhető NGC 1792 különlegessége, hogy egyszerre spirál-, illetve csillagontó-galaxis. Utóbbi rendszerekben a csillagok kialakulásának üteme az átlagoshoz képest jóval gyorsabb: az objektumok születésének sebessége akár tízszer nagyobb lehet az ilyen galaxisokban, mint a Tejútrendszerben.
Amikor egy galaxisban óriási mennyiségű gáz van, bizonyos események, például egy másik rendszerrel való ütközés vagy egyéb interakciók felgyorsíthatják a csillagok formálódását. Az elképesztő ütemű csillagontás jellemzően rövid ideig tart, mivel gátló jellegű folyamatok is kísérik.
Az ember azt hihetné, hogy a hasonló galaxisok hamar felélik gázkészleteiket, a gyors csillagformálódás során azonban olyan szupernóva-robbanások, illetve erős csillagszelek alakulhatnak ki, melyek szétszórhatják az objektumok kialakulásához szükséges anyagot. Ennek hatására még azelőtt leállhat a gyors termelődés, mielőtt elfogyna az összes gáz.