Különös vázú ammoniteszre bukkantak Japánban
A kréta időszakban, 89-86 millió éve élt állat váza közismert rokonaitól igencsak eltérő módon nőtt.
Az ikonikus kövületeket hagyó ammoniteszek csigaházra hasonlító, ám lapított mészvázai jól ismertek, hazánkban is számos helyen láthatóak a sziklafalakba zárt maradványaik. Volt azonban olyan csoportjuk is, amelynek váza kicsavarodott, ezek közt az ún. heteromorf ammoniteszek közt is különleges volt a nemrégiben felfedezett faj, amely a Yezoceras elegans nevet kapta.
A japán Mikasza Városi Múzeum és a Jokohama Nemzeti Egyetem paleontológus kutatója, Dr. Daiszuke Aiba vezette csoport vizsgálatai alapján a felfedezett faj és a közeli rokon Yezocera-fajok endemikusak, kimondottan a kréta időszaki Hokkaidó térségében éltek, csak erre a régióra jellemzőek. Utoljára 1977-ben, vagyis 44 évvel ezelőtt fedeztek fel e nembe tartozó új fajt a helyi kövületek közt. A felfedezésről a Paleontological Research szakfolyóiratban számoltak be.
A különleges kövületre a sziget északnyugati részén lévő Harboro városa közelében bukkantak rá egy 2015–17 közti terepi feltáró munka során, először csupán két példánya került elő. 2018-ban merült fel, hogy új fajról lehet szó, így ebben az évben újra kimentek a kutatók a megtalálás helyére és további 5 példányt is kiemeltek a kőzetrétegek közül. Hamarosan az is kiderült, hogy Mikasza Városi Múzeum állandó kiállításán is szerepel egy korábban talált példánya ennek a fajnak, így összesen 8 darabot tudtak alaposan megvizsgálni a kutatók.
Az állat spirális vázán, amely a csigaházakhoz, vagy talán inkább kúp alakú rugóhoz hasonlít, éles fodrok sorozata található. A váz kanyarulatai nem érintkeznek egymással.
A kutatók úgy vélik, hogy a most feltárt faj egy 1977-ben leírt, kissé korábban élt Yezoceras nodosum leszármazottja lehet, a harmadik, időben hozzánk legközelebbi, egészen keskeny házú faj, a Yezoceras miotuberculatum esetében még nem világos, hogy mely korábbi faj lehetett az őse.
A Csendes-óceán északnyugati régiójában (amelynek Hokkaidó is része) ebből az időszakból számos más, szintén szokatlanul felcsavarodott vázú ammoniteszt találtak már, ezekkel szemben a normál módon felcsavarodott ammoniteszek viszont világszerte elterjedtek voltak. Egyelőre rejtély, hogy miféle környezeti körülmények uralkodhattak Hokkaido környékén akkoriban, amelyek hatására az ammoniteszek ilyen jelentősen megváltoztak.
A szép küllemű új faj nevét a lelőhelye, Hokkaidó régi elnevezése, az „Ezocsi” után kapta, latinosított formában, megtoldva e kövületekre jellemző „ceras” végződéssel, vagyis gyakorlatilag a név azt jelenti: elegáns hokkaidói ammonitesz.
Az ammoniteszek a kréta végi nagy kihalási hullámban vesztek oda.