Az ördög szemébe nézett a Hubble űrtávcső
A felvételen az NGC 4826 jelű galaxis látható, melyre gyakran hivatkoznak Ördögszem-galaxisként.
A 17 millió fényévre fekvő NGC 4826-ot örökítette meg a NASA és az Európai Űrügynökség űreszköze, a Hubble űrtávcső – számol be a NASA oldala. A Messier 64-ként is ismert rendszerre gyakran hivatkoznak Ördögszem- vagy Feketeszem-galaxisként. A spirálgalaxis a Coma Berenices (Bereniké haja) csillagképben látható.
A rendszer magja előtt, az egyik oldalon egy látványos, sötét porsáv húzódik, amely elnyeli a fényt – innen a különös elnevezés. A galaxis kis távcsövekkel is megfigyelhető, ezért rendkívül népszerű az amatőr csillagászok körében. Az NGC 4826-ot Edward Pigott angol szakember fedezte fel 1779-ben, nem sokkal később más tudósok is észlelték.
Az Ördögszem-galaxisra furcsa belső mozgások jellemzőek. A rendszer külső és belső részében található gáz és por ellentétes irányba forognak, a kutatók szerint ennek hátterében egy közelmúltban lezajlott galaktikus összeolvadás állhat. Ahol az ellenkező irányba áramló anyag találkozik, gyors ütemben képződnek a csillagok.
A szakértők hasonló forgásokat még egyetlen galaxis esetében sem dokumentáltak. A csillagászok úgy gondolják, hogy ilyen állapot maximum 100 millió évig állhat fenn.