Az ELTE Egyetemi Könyvtárába került a különleges földgömb harmadik másolata
A Perczel László-féle, 1862-ben készült földgömb rekonstrukcióját daruval emelték be az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár főigazgatói szobájába.
Az első világtérképműnek számító, az 1881-es velencei Nemzetközi Földrajzi Kongresszuson első díjat nyert óriásgömb 127,5 centiméteres átmérőjével és 10 milliós méretarányával egészen 1965-ig a legnagyobb magyar földgömb volt hazánkban.
Perczel László kartográfus az 1850-es években kezdett hozzá az eredeti, fából készült földgömbhöz, melynek bordázatát 8 cm vastag papírmasé-gömbhéj borítja. A földgömb térképészeti ábráit Perczel László rajzolta, az asztalosmunkát Mihályi Józsa, a rézöntést pedig Stark József tatai mesteremberek végezték.
A Perczel-glóbusz jelenlegi állapotát rögzítő digitális hasonmást, valamint az egykorú hasonmást Márton Mátyás professor emeritus, valamint az ELTE Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszékének munkatársai, hallgatói és doktoranduszai készítették el – olvasható az ELTE weboldalán.
Az eredeti, kézzel rajzolt földgömb őrzőjének, az Országos Széchényi Könyvtár Térképtárának együttműködésével a glóbuszt 2019-ben fizikailag is újraalkották. A három elkészült rekonstrukció közül egy az Országos Széchényi Könyvtárba, egy a Karmelita kolostorba, egy pedig az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltárba került.
A Perczel-glóbusszal kapcsolatos kutatások, a felújítási projekt részletei és más dokumentumok itt olvashatók.