Az új tojóhibrid a klímaváltozást is jobban tűri
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Kaposvári Campusa és a Bábolna Tetra Kft. egy olyan különleges, új tojóhibridet nemesített, amely csodálatos krémszínű tojást termel.
Dr. Sütő Zoltán, a MATE Kaposvári Campus egyetemi tanára szerint a világ tyúktojásainak nagyjából a fele mészfehér színű, míg a másik felénél a barna különböző árnyalatai jelennek meg. A fehér tojásokat a Leghorn-típusú, könnyű testű tojóhibridek tojják, míg a barna mészhéjú tojásokat termelő hibrideket Rhode típusúaknak szokás nevezni. A szemnek nagyon tetszetős, creme vagy beige színű tojáshéjszín a délkelet-ázsiai dzsungelekben őshonos vadtyúk fajokra jellemző, ami a Leghorn- és a Rhode-fajta, illetve az ezekre visszavezethető tenyészvonalak keresztezésével állítható elő – olvasható a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem közleményében.
A Bábolna Tetra Kft. négy évvel ezelőtt közös kutatás-fejlesztési programot indított a MATE Kaposvári Campusával, a projekt eredményeként pedig elkészült a hazai nemesítésű TETRA Tint tojóhibrid.
„A tojások minőségének műszeres mérése, a CT-vel végzett testösszetétel-vizsgálatok, a tojók viselkedésének infrakamerás megfigyelése és a tollazatállapot minősítésének köszönhetően a legalkalmasabb tenyészvonalakat sikerült kiválasztani az új hibrid előállításához” – hangsúlyozza Dr. Sütő Zoltán.
Az új tojóhibrid jó reagál a 21. század egyik legnagyobb kihívására, a klímaváltozásra is: fehér tollszínű, finom csontozatú, kisebb testű, jobb takarmányértékesítő, és legfőképpen a magas környezeti hőmérséklettel szemben is toleránsabb.