Elkészült a marsi Jezero-kráter első időjárás-jelentése

A NASA Perseverance marsjárója február 18-án landolt a térségben.

A Perseverance MEDA (Mars Environmental Dynamics Analyzer) rendszere 2021. február 19-én kapcsolódott be először, és nagyjából 30 percen át üzemelt. Jose Antonio Rodriguez-Manfredi, a MEDA vezető kutatója szerint a csapat a landolás után izgalommal várta a műszer első adatait, végül pedig bebizonyosodott, hogy a MEDA megfelelően működik.
Az 5,5 kilogrammos rendszerhez különböző szenzorok tartoznak, amelyek a porszintet, a szeleket, a nyomást, a relatív páratartalmat, a talaj és a légkör hőmérsékletét, illetve a sugárzást elemzik. A MEDA óránként felébreszti magát, majd mérésekbe kezd, hogy aztán ismét kikapcsoljon.
Miután az első adatok megérkeztek a Földre, a MEDA szakértői az információkat felhasználva elkezdték összeállítani a Jezero-kráter első időjárás-jelentését – számol be a NASA. Úgy tűnik, a méréskor mínusz 20 Celsius-fok volt a környéken, fél óra alatt azonban mínusz 25,6 Celsius-fokra csökkent a hőmérséklet. Ekkor a térségben tisztább volt a levegő, mint a 3700 kilométerre fekvő Gale-kráterben, ahol a Curiosity marsjáró folytat hasonló vizsgálatokat. A MEDA szerint a nyomás 718 pascal volt a Jezero-kráterben.
Bár a kutatók bizonyos szintig már ismerik a marsi éghajlatot, illetve időjárást, az új műszer adatai nagyban hozzájárulhatnak a körülmények alaposabb felméréséhez. A rendszer információi révén a szakemberek a későbbi emberes küldetésekre is jobban felkészülhetnek. A Perseverance-en kívül egyébként a már említett Curiosity, illetve az InSight lander is folytat meteorológiai méréseket a vörös bolygón.