Példátlan kifényesedést észleltek a szomszédos csillagnál
A Proxima Centauri a legközelebbi idegen csillag, a rendszerében legalább két bolygó kering.
Meredith MacGregor, a Boulderi Coloradói Egyetem munkatársa és kollégái friss tanulmányukban azt írják, rekorder flert észleltek a 4,24 fényévre található Proxima Centaurinál – számol be a ScienceAlert. A flerek a csillagtevékenység egy típusát alkotják, és az atmoszféra egy részének hirtelen kifényesedését jelentik.
A Proxima Centauri egy vörös törpe, az ilyen objektumok viszonylag hűvösek, ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lennének aktívak. A szélsőséges tevékenység az élet szempontjából nem túl jó hír a helyi bolygóknak: a csillag sugárzása valószínűleg ellehetetleníti, hogy az égitestek felszínén a komplex szerves molekulák elég ideig fennmaradjanak a létformák megjelenéséhez.
2019-ben MacGregorék egy kilenc távcsőből és űrteleszkópból álló rendszerrel 40 órán át figyelték a Proxima Centaurit. A használt eszközök között volt az ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) és a TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). „Ez az első alkalom, amikor ilyen átfogó hullámhossz-lefedettségben vizsgáltunk egy csillagflert” – mondta MacGregor.
Az eseményt a hálózat öt tagjának sikerült megfigyelnie. A jelenség egy szuperfler volt, az elektromágneses sugárzás egyes tartományaiban 14000-szeres felragyogást dokumentáltak. A kutatók szerint ez volt az eddig észlelt legnagyobb fler. A csapat milliméteres tartományban is extrém kifényesedést észlelt, hasonló megfigyelést korábban nem végeztek.
A szakértők bíznak benne, hogy a hasonló, sok hullámhosszon végzett vizsgálatokkal jobban megérthetik a csillagok viselkedését.