Felbocsátották az új kínai űrállomás első elemét
A Tianhe (Tianho) modul a tervek szerint legalább tíz évig teljesít majd szolgálatot.
Kína felbocsátotta új, állandó űrállomásának első elemét – számol be a BBC. A Tianhe (Mennyei Harmónia) lakómodult a Vencsangi Űrközpontból bocsátották fel egy Csang-Cseng-5 (Hosszú Menetelés 5) rakétán. Jelenleg a Nemzetközi Űrállomás (ISS) az egyetlen aktív űrállomás, az ázsiai ország vezetősége ugyanakkor bízik benne, hogy 2022-ben saját bázisuk is megnyílik.
Kína űrbeli törekvései az elmúlt két évtizedben elképesztő átalakuláson estek át. Az ország első űrhajósa 2003-ban érte el a világűrt, azóta két kísérleti űrállomást (Tienkung-1, Tienkung-2) is létrehoztak, és a Hold, illetve a Mars feltérképezésében is komoly eredményeket értek el – 2019-ben az országok közül Kína elsőként küldött egy robotot a Hold túlsó oldalára.
A Tianhe a tervek szerint legalább tíz évig teljesít majd szolgálatot. Peking még minimum tíz modult fog felbocsátani, a kész Tienkung (Mennyei Palota) állomás 340-450 kilométeres magasságban kering majd. Kínát korábban kitiltották az ISS programjából, ezért törekednek egy új űrállomás létrehozására. Mivel az ISS missziója előreláthatóan 2024-ben véget ér, elképzelhető, hogy egy ideig csak kínai űrállomás kering majd a Föld körül.
Oroszország és Kína a közelmúltban jelentette be, hogy együtt terveznek állomást építeni a Hold felszínére. Ha a terv megvalósul, ez lesz Kína űrtörténetének legnagyobb nemzetközi kooperációja.