Főzéskor pöndörödő tésztát fejlesztettek

Az igen divatos olasz tésztákat elképesztő formavilág jellemzi, ám ezek a csomagolás és szállítás során nagyon nagy helyet foglalnak el a tömegükhöz képest.

Egy kínai-amerikai kutatócsoport munkájának eredménye az az alakváltó tészta, amely főzés közben nyeri el végleges formáját. A tészta nyersen, szárazon teljesen lapos, így egészen kis helyen is elfér, ám a megfelelő idejű (pár perces) főzés hatására felpöndörödik, és a jól ismert olasz tésztákhoz hasonló alakokat ölt.
A tészta teljesen átlagos durumliszt és víz keveréke, ahogy maguk a boltban vásárolható olasz tészták is, ám a tésztakészítés során egy kis trükköt alkalmazott a kutatócsoport.
A kinyújtott és darabra szabott tésztákat egy bélyegzőszerű gép segítségével barázdált felületűvé tették, s főzéskor a tészta az alaposan megtervezett barázdák mentén hajlik el. A főzés ugyanannyi időt vesz igénybe, mint a hagyományos tészták esetében, és mire a tészta eléri a kívánt al dente állagot, addigra a tervezett alakot is felölti.
A barázdák mélységének, szélességének, irányának változtatásával nagyon sokféle görbülő felületet létre tudtak hozni a kutatók, a kísérleteik során pedig feltárták azokat a szabályozó mechanizmusokat, amelyek hatására az egyes tésztatípusok alakot váltottak, így jól tervezhetővé is vált a módszerrel készítendő tészta. A valós tésztákkal való kísérleteket a megismert szabályok alapján elvégzett modellkísérletek is követték, a hagyományos tésztákétól eltérő alakzatokkal. Mivel a szabályok már ismertek, semmi se szabhat határt annak, hogy milyen újszerű tésztaalakzatokat készítsenek, tervezzenek, akár egyedi szinten is.
A kutatók számításai szerint a laposan gyártott alakváltó tészta csomagolásán 56-89 százalékot lehet megtakarítani, és a lapos tészta gyártásához is kevésbé bonyolult gépek szükségesek, mint a nyersen a végleges alakjában kialakítotthoz.