Íme Nüwa, a fenntartható marsi nagyváros
Nüwa egy öt településből álló hálózat fővárosa lenne, a településen 250 ezren laknának.
Az ABIBOO Studio és a SONet tudományos agytrösztök által kidolgozott Nüwában 250 ezer ember élhetne. A várost a Tempe Mensa nevű formáció 1000 méter magas sziklafalához álmodták meg, a pályázat nyerte 2020-ban a The Mars Society fenntarthatósági versenyét.
A terveket Alfredo Munoz, az ABIBOO alapítója és vezető építészmérnöke dolgozta ki csapatával. A szervezetnél úgy vélik, az építkezés 2054-ben kezdődhetne meg, az első telepesek pedig 2100-ban érkezhetnének meg. A tervek alapján Nüwa egy öt városból álló hálózat fővárosa lenne, minden egyes település 200-250 ezer embert fogadhatna be.
A Space.com a közelmúltban interjút készített Munozzal. A szakember szerint az ABIBOO-nál és a SONet-nél komolyan gondolják, hogy Nüwa lesz a Mars első fenntartható városa. Mint mondta, a település neve a kínai mitológiából ered: Nü-va istennőre utal, aki megteremtette a világot, illetve megóvta az emberiséget.
Munoz szerint a város koncepcióját különböző tudományterületekkel foglalkozó szakemberek alkották meg. A csapatnak a munka során több problémát is sikerült áthidalnia, amely a potenciális marsi városok során felmerülhet.
A szakemberek gyakorlatilag az egész várost helyi forrásokból építenék fel, ami komoly kihívást jelenthet. A projektben a robotoknak és a mesterséges intelligenciának komoly szerep jut majd, ami a technológia fejlődését nézve nem meglepő.
Azt egyelőre nem tudni, hogy a kiépítés mennyibe kerülhet majd, Munoz mindenesetre a Panama-csatorna korabeli költségéhez hasonlította a projekt lehetséges büdzséjét.