Átalakult az amatőrcsillagász által felfedezett Jupiter-folt
Egy évvel ezelőtt számoltak be a Jupiter légkörében amatőr csillagász által felfedezett, világos színű, új foltról, most a Juno űrszonda újra megvizsgálta.
A Délnyugati Kutatóintézet (SWRI) tette közzé azt az új felvételt, amelyet a Juno űrszonda a 33. Jupiter-közelítése során készített, 2021. április 15-én. Az egy évvel korábban Clyde Foster amatőrcsillagász által felfedezett új folt a Jupiter légkörében, azóta gyökeresen megváltozott. A folt a szakemberek véleménye szerint egy olyan konvektív légtömeg, amely a Jupiter felhőzetének teteje fölé tört fel, nem túl messze a Nagy Vörös Folttól.
A hasonló konvektív jelenségek időről időre kialakulnak ebben a világos felhőövben, ám rövid életűek, általában néhány hét alatt eltűnnek, s csupán egy sötét foltocska marad a helyükön.
A Clyde Foltja néven ismert konvektív terület azonban nem erre a sorsra jutott. Annak ellenére, hogy már majdnem egy év eltelt a felfedezése óta, még mindig azonosítható a világos színű, örvénylő légtömeg! A Juno 2021 áprilisi átrepülése során újabb felvételt készített a területről, amelyen ugyan már kezd a folt anyaga elkeveredni a környezetével, de felismerhető. Clyde Foltja kissé eltávolodott születési helyétől s ezzel a Nagy Vörös Folt közvetlen közeléből, és az egyszerű ovális örvényből összetettebb „hajtogatott” mintázatú régióvá vált. A szakemberek szerint ilyen formában akár hosszabb időn át is fennmaradhat.