Lelepleztek egy különös, csaló virágot

Számos virág csábítja a beporzóit, gyakran legyeket, valamilyen becsapós illatanyaggal, így például a döghús szagával.

A dögszagú virágok természetesen csalók, hisz a szaganyagokkal olyan dolgot akarnak elhitetni a beporzóikkal, ami nincs, mivel a virágban biztosan nem talál megfelelő tetemet egy légy. Azonban az orránál fogva vezetett rovar keresgélés közben elvégzi a beporzói feladatát, így a virág mindenképp jól járt.
Egyes virágok még tovább mennek: nemcsak csábító dögszaggal vonzzák a legyeket, hanem a virág szaxofonra emlékeztető alakja is olyan, hogy a légy abban kis időre csapdába esik, hogy biztosan elvégezze a beporzói feladatát. A virágnak először a bibéi nőnek ki és érnek be, ám a virág kiöblösödő belsejét a kijutást akadályozó szőrök borítják. Ha a légy beporozta a magával hozott pollennel a bibét, a virág porzói is elkezdenek beérni, ekkor a légy magára szedheti a virágport, majd ezzel párhuzamosan elsorvadnak a csapda szőrei, így a légy végül kiszabadul – s rögtön mehet is a következő virágra…
Egy ilyen virág a farkasalmák közé tartozó Aristolochia microstoma, a Görögországban honos faj is, amelyről eddig úgy vélték, hangyák s más, talajszinten lakó rovarok a beporzói. Egy nemzetközi kutatócsoport most e virág illatanyagának összetevőit elemezte, és kb. 1500 virág átvizsgálásával alaposan felmérte a beporzókat is.
Kiderült, hogy e virág olyan illatanyagokat állít elő, amelyek nem igazán jellemzőek a virágos növényekre. Nem a szokványos, gerincesek teteméből áradó dögszagról van ugyanis szó, amely a döglegyeket vonzza, hanem kimondottan ízeltlábúak lebomló tetemeire jellemző szagról! Vannak olyan farkasalmafélék, amelyek „hagyományos” dögszagot, emlősök ürülékének szagát, vagy épp lebomló gomba, vagy növény szagát árasztva vonzanak beporzókat. A görög virágfaj érezhetően büdös (az ember számára), virágai jellegtelen, barnás-vöröses színűek és a talajon hevernek.
A kutatók azt is megvizsgálták, hogy pontosan mely rovarok voltak képesek beporozni e növényfajt: a Megaselia nembe tartozó három fajról bizonyosodott be. Ezek a legyek a törvényszéki orvostan számára fontosak, ugyanis a segítségükkel lehet például a halál időpontját megbecsülni.