Eltorzult galaxist fotózott a Hubble
Az NGC 2276 szélén fekvő csillagokat egy szomszédos galaxis csábítgatja maga felé.
Egy látványos spirálgalaxisról, az NGC 2276-ról készített felvételt a Hubble űrtávcső – olvasható az űrteleszkóp oldalán. A Hubble képén a rendszer aszimmetrikusnak tűnik: a legtöbb galaxisban az idősebb, sárgább csillagok közvetlenül középen helyezkednek el, az NGC 2276 esetében ugyanakkor a dudor mintha eltolódott volna.
Az eltorzulás hátterében a szomszédos galaxis, az NGC 2300 áll, amely nem látható a fotón. A közeli rendszer gravitációja vonzza az NGC 2276 jobb oldalán fekvő kékes csillagokat, így a galaxis szabályos alakja elváltozik. A világegyetemben nem ritka a hasonló, rendszerek közötti interakció.
Az NGC 2276 bal felső szélén fiatal, rövid életű, kékes színű csillagokat lehet megfigyelni. Ebben a régióban heves csillagképződés zajlik, a szakértők szerint elképzelhető, hogy a folyamatot egy törpegalaxissal való korábbi ütközés váltotta ki. Egy másik lehetséges magyarázat, hogy a NGC 2276 épp olyan, szélsőségesen forró gázon vág át, amely a galaxishalmazokban a rendszerek mellett terül el. A találkozás hatására a gázra nagy nyomás helyeződik, így beindul a csillagok kialakulása.
Az NGC 2276 a Cepheus csillagképben található, a Földtől mintegy 120 millió fényévre.