Sztyeppei eredetű népek költöztek be Itáliába a bronzkor kezdetén

A kutatók azt mérték fel, hogy miként alakult Itália genetikai története a kőbronzkor és a bronzkor határán.

Egy friss tanulmányban a szakértők a mai Olaszország ősi populációinak genetikáját mérték fel – számol be a Phys.org. A kutatók a kőrézkor és a rézkor közötti átmenetre koncentráltak, amely nagyjából 4 ezer éve zajlott. Az adatok alapján mintegy 3600 éve egy sztyeppei kötődésű népcsoport érkezett Itália középső részére. Az átmenet során a temetkezési szokások, illetve rokonsági struktúrák is átalakultak.
Az elmúlt években a genetikai vizsgálatok egyre meghatározóbbá váltak az ősi népvándorlások tanulmányozásában, az itáliai kőrézkor és rézkor közötti átmenet idejére vonatkozóan azonban eddig nem végeztek elemzést. Tina Saupe, a Tartui Egyetem genetikusa és a csapat tagja szerint 50 személy DNS-ét vizsgálták, a maradványok Olaszország középső, illetve északkeleti részéről származnak. Az eredmények azt mutatták, hogy az átmenet során egy ponto-kaszpi sztyeppei populáció érkezett a régióba – ez a sztyeppei terület a Fekete-tenger és a Kaszpi-tenger között húzódik.
A csapat az Itáliai-félsziget, Szicília és Szardínia újkőkori és vaskori adatbázisait használta összehasonlítási alapként. Úgy tűnik, a térség újkőkori és kőbronzkori lakói genetikailag közelebb álltak a kelet-európai és anatóliai földművesekhez, mint a nyugat-európaiakhoz.
A sztyeppei népek nagyjából 4 ezer éve érték el Észak-Itáliát, a félsziget középső részén pedig 3600 éve telepedtek meg. Két helyszínen azt is kimutatták, hogy a rokoni kapcsolatok változásával a temetkezési szokások is átalakultak.