Ezért gyengítheti az űrutazás az immunrendszert
A szakértők régóta tudják, hogy az immunrendszer máshogy viselkedik az űrben, és most az okát is felderíthették.
A mikrogravitáció komoly hatást gyakorol az emberi szervezetre, ezt már az Apollo-missziók során is felismerték. A szakértők szerint a jelenség felmérése és megismerése rendkívül fontos, ha a hosszú távú űrutazásokat biztonságossá akarjuk tenni.
Az űrbeli környezet egyik legfontosabb hatása az immunrendszer gyengülése. Egy friss tanulmányban a Millie Hughes-Fulford, a San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem (UCSF) munkatársa által vezetett csapat magyarázatot találhatott a jelenségre – számol be az egyetem oldala.
Az eredmények alapján az immunrendszer gyengülését a szabályozó T-sejtek aktivitásának megváltozása idézheti elő. A szabályozó T-sejtek sejtek alapvető feladata, hogy a fertőzés legyőzése után megfékezzék az immunrendszert, a mikrogravitációs környezetben ugyanakkor átalakul a sejtek viselkedése, és idő előtt elnyomják az immunválaszt.
Jordan Spatz, a UCSF kutatója és a csapat tagja szerint az űrutazások egyre gyakoribbá válnak, és ezzel együtt a hozzájuk köthető egészségi aggodalmak is erősödni fognak. Míg az űrprogram elején az űrhajósok fiatalok és teljesen egészségesek voltak, addig a kereskedelmi utazások számának növekedésével egyre több idősebb és kevésbé egészséges ember juthat el a világűrbe.
A friss tanulmány Hughes-Fulford korábbi munkájára épült, amelyben kiderítették, hogy a T-limfociták reakciója gyengül a mikrogravitációban.