Hármas karambolt figyeltek meg az űrben

Sikerült dokumentálni három nagyon különböző galaxis egybeolvadását.

A Jonathan Williams, a Marylandi Egyetem csillagásza vezette csapat ritka jelenséget, három összeolvadó galaxist dokumentált – számol be a Universe Today. A szakértők szerint a halmazban két szupermasszív fekete lyuk is lehet, amelyek aktív galaxismagként működnek.
A kutatók különböző eszközök, így a Very Large Array, a W. M. Keck Obszervatórium, a Chandra röntgen űrtávcső és az Atacamai Nagyméretű Milliméteres/Szubmilliméteres Hálózat adatait elemezték. A vizsgálat során megtalálták a kivételes csoportosulást, amely mintegy 800 millió fényévre fekszik.
A három összeütköző rendszer több szempontból is eltér egymástól. Az egyik egy Seyfert-galaxis, ezek a kis méretű rendszerek igen fényes maggal rendelkeznek. A másik az úgynevezett LINER-galaxisok közé tartozik, vagyis ezeknél a galaxismagok alacsony ionizációs fokú emissziós vonalai figyelhetők meg. A kutatók úgy vélik, hogy ebben a galaxisban szintén van aktív galaxismag, a feltételezést viszont még bizonyítani kell. A harmadik rendszer egy törpegalaxis, amelyben nincs szupermasszív fekete lyuk, viszont olyan a rálátásunk, hogy segít időbeli rendet rakni a galaxisok összeolvadásának folyamatában.
A sok adat ellenére is vannak kérdőjelek a halmazzal kapcsolatban, a Seyfert-galaxis és a LINER például nem teljesen az elvárásoknak megfelelően viselkedik, ám ezt feltehetőleg az összeolvadás körülményei okozhatják. A szakértők úgy gondolják, még több információt kell gyűjteni a rendszerekről, hogy jobban megismerjék természetüket.