3000 éves cápatámadás áldozatára bukkantak

A sajtóban ma időről időre felbukkannak szörnyű cápatámadások ijesztő hírei, no de miként volt ez régen?

Az Oxfordi Egyetem kutatója, J. Alyssa White vezetésével tártak fel egy áldozatot, akit 3000 évvel ezelőtt Japánban, a Szeto-beltenger (a Honsú, Sikoku és Kjúsú szigetei közt elterülő beltenger) közelében temettek el, a maradványaira egy Cukumó nevű lelőhelyen találtak rá. Ő volt az első olyan cápatámadás-áldozat, akinek az esetében a támadás tényét tudományosan bizonyítani lehetett.
A 3000 éves férfi áldozat esetében a csontozaton talált nyomok alapján régészeti és törvényszéki szakértői vizsgálati technológiák ötvözésével a kutatók rekonstruálták is, hogy mi történhetett a szerencsétlenül járt emberrel.
A csontokra a Kiotói Egyetem gyűjteményében bukkantak, azok egy 1920-ban feltárt temetőből kerültek az egyetemre. A csontvázakat azzal a céllal vizsgálták át a brit kutatók, hogy a japán szigetvilágban élt késői vadászó-gyűjtögető, illetve korai mezőgazdálkodó emberek körében tapasztalt súlyos sérülésekről gyűjtsenek adatokat.
A maradványok közt 24. sorszámot viselő áldozat időszámításunk előtt 1370-1010 között élt, a testén pedig 790 igen mély sebesülés nyomát lehetett felismerni, leginkább a végtagjain és a mellkasa, törzse elülső oldalán. A sebesülések nyomai alapján az emberi, fegyverek okozta traumákat kizárhatták a kutatók, mivel nem létezett olyan fegyver, amellyel a látott, gyakran fogazott szélű sérüléseket lehetett volna ejteni. A nyomok szintén eltértek attól, amit szárazföldi ragadozók vagy dögevők fogai hagytak volna, s a sérülések sem ezen állatok támadási szokásaira jellemzően helyezkedtek el az áldozat testén.
Miután a kutatók számtalan elképzelést végigvizsgáltak, arra jutottak, hogy a sérülésekért egyedül egy cápatámadás tehető felelőssé. A régészeti leletek közt elképesztően ritka ilyen sérültekre bukkanni, ezért az összehasonlító vizsgálatokhoz modern kori cápatámadások áldozatainak adatait használták fel, e munkában segítségükre volt George Burgess, aki a Floridai Cápakutató Program cápatámadás-szakértője. Mivel olyan hatalmas mennyiségű sérüléssel volt dolguk a kutatóknak, amit nem lehetett volna 2 dimenziós képeken ábrázolni, ezért 3D-s szkenneléssel hidalták át a problémát.

A 3000 éve élt férfi sérüléseit a fognyomok és a megtámadott testrészek, valamint a korabeli elterjedési területük alapján vagy tigriscápa, vagy nagy fehér cápa okozhatta. Ennél pontosabb adatot nem tudtak kinyerni, még a CT-vizsgálattal sem, nem volt beletört cápafog a csontokban, illetve túlzottan átfedtek a harapásnyomok, a fajt pontosabban pedig a fogak távolságai alapján lehetett volna azonosítani.
Az áldozatnak levált a jobb lába (ezt külön, fordítva ráfektetve helyezték el a sírjában) és hiányzik a bal kézfeje, a medencecsontján rengeteg harapásnyom van ott, ahol a lába volt – könnyen lehet, hogy a cápa leharapta a lábát. A kézfejét valószínűleg az ösztönös védekezése során veszíthette el. Sérülések zöme a teste alsó felén volt, ezért a kutatók úgy vélik, mély vízben úszhatott az alulról érkező támadás idején, vagyis életében keletkezhettek a sebesülései, nem egy már elhunyt személyt harapott meg a cápa. A fején és a gerincén nincsenek sérülések, mivel e helyeken nincs elegendő hús, ami a cápa számára vonzó lenne.

Mivel a férfit tisztességben eltemették, a támadást valószínűleg láthatták halásztársai, s a testét kiemelték a vízből a támadás után. A lábát feltehetően nem teljesen haraphatta le a cápa, ám a rendkívül súlyos sérülésnél a holttest kiemelése vagy szállítása során leszakadhatott.
A halászok lehet, hogy pont cápákat akartak fogni, ami a korabeli régészeti leletek alapján gyakori és kedvelt zsákmányuk volt, ez esetben azonban, úgy tűnik, a cápa helyett a cápahalász húzta a rövidebbet.
Jelenkorunkban évente kevesebb mint 10 embert ér cápatámadás világszerte, miközben mi mintegy 100 millió cápát mészárolunk le minden évben.