Felmérték, hogy mikor kezdődött a kozmikus hajnal
Az univerzum története elején sötét volt, amíg meg nem jelentek az első csillagok és galaxisok.
Dr. Nicolas Laporte, a Cambridge-i Egyetem fizikusa és kollégái új tanulmányukban a kozmikus hajnalt vizsgálják – számol be az egyetem oldala. Publikációjukban azt írják, a tervek szerint idén novemberben induló James Webb űrtávcső (JWST) elég érzékeny lesz ahhoz, hogy közvetlenül figyelhesse meg a galaxisok születését
A szakértők a hat legtávolabbi ismert rendszert vizsgálták, a csapat szerint ezek elemzésével 13 milliárd évre tekinthetünk vissza, amikor a világegyetem még csak 550 millió éves volt. A Hubble és a Spitzer űrtávcső adatai alapján a galaxisok 200-300 millió évesek.
A csapat a rendszerek energia-eloszlását a csillagok légkörében jelen lévő atomi hidrogén révén mérte fel. Ennek jele a csillagcsoportok öregedésével erősödik, 1 milliárd év után viszont gyengül. A vöröseltolódással a galaxisok távolságára is következtetni tudtak, a vizsgálathoz az ALMA (Atacama Large Millimetre Array), a VLT (Very Large Telescope), a Keck Obszervatórium és a Gemini Obszervatórium információit hívták segítségül.
A szakértők úgy gondolják, hogy az univerzum történetének első néhány száz millió évében sötét volt, amíg nem születtek meg az első csillagok és a galaxisok. Laporte szerint az első csillagfény megfigyelése a csillagászat egyik nagy kihívása. A friss eredmények alapján a kozmikus hajnal 250-350 millió évvel a világegyetem kialakulása után kezdődött, a JWST segítségével pedig a jövőben közvetlenül is vizsgálhatják a folyamatot.