Meghosszabbították az aszteroidavadász űrtávcső működését
A NEOWISE űrtávcső már eddig is 1850 földközeli kisbolygóról szolgáltatott pontos adatot.
A NEOWISE űrtávcső, amelyet a NASA JPL üzemeltet, kisbolygók és üstökösök felfedezésében, adataik mérésében tevékenykedik, és fontos részét képezi bolygónk védelmének. Ugyan földi teleszkópokkal is rengeteg (több mint 26 ezer) földközeli kisbolygót fedeztek már fel, azonban az űrteleszkóp képességei jócskán kibővítik ezt a mennyiséget, pontos adatokkal együtt.
A bolygóvédelmi feladatok mellett a tudományos adatok gyűjtésében is jeleskedik a NEOWISE. Az űrtávcső infravörös tartományban végez megfigyeléseket: a Nap által felmelegített égitestek infravörös sugárzását vizsgálva az égitest méretét lehet kikövetkeztetni, s az így mért adatok és az optikai tartományú megfigyelések összevetésével pedig az égitest összetételére is lehet következtetni.
A mai napig a NEOWISE 1850 égitest esetében gyűjtött adatot, amely a méret meghatározását tette lehetővé. Ezen felül kb. 39 100 égitestről összesen több mint 1 millió egyedi megfigyelést végzett. Az általa gyűjtött adatok alapján több mint 1600 tudományos értekezés született eddig, és nem utolsósorban a 2020 nyarán hazánkból is oly sokak által megfigyelt, róla elnevezett C/2020 F3 NEOWISE üstököst is felfedezte.
Az űrteleszkóp utódját, amelynek a működéséhez rengeteg tapasztalatot adott a most 2 éves meghosszabbítást elnyerő NEOWISE, a jelenlegi tervek szerint 2026-ban indíthatják majd, az utód NEO Surveyor még kifinomultabb mérésekre lesz majd képes.