A mesterséges intelligencia hasznossága a célzott daganatellenes terápiában
Magyar kutatók elsők között bizonyították a mesterséges intelligencia hasznosságát a célzott daganatellenes gyógyszerek személyre szabott alkalmazásában.
Az Oncompass Medicine egy olyan korszakalkotó kezelési, orvosbiológiai-matematikai, számítási módszert fejlesztett ki, amelynek az eredménye egy regisztrált orvosi szoftver. Ez az új, speciális számítási módszer arra irányul, hogy a daganatos betegek kezelésekor az orvost segítse kiválasztani a legmegfelelőbb célzott kezelést, milyen biológiai és matematikai törvényszerűséget követve kell kikövetkeztetni, hogy melyik célzott gyógyszer lesz a leghatékonyabb a rákos betegnek.
A Nature tudományos folyóiratcsalád NPJ (Nature Partner Journal) Precision Oncology kiadványában most megjelent cikk bemutatja a terápia során használt orvosi módszert, hogyan készült el az a szoftvert, amivel mint orvosi eszközzel a módszer használhatóvá válik, majd annak elemzését, hogy az eszköz milyen eredményesen működik. A cikk egyszerre ismerteti és validálja mind a módszert, mind az eszközt. Ez azt jelenti, hogy sikerült megtalálni azt a módszert, amivel a mesterséges intelligencia felhasználható a terápiás döntések javításához.
Dr. Peták István rákkutató és kutatótársainak publikációja bemutatja, hogy az Oncompass Medicine csapata milyen jelentős előrelépést ért el a precíziós onkológia és a rákos betegek gyógyításának területén.
A kutatócsapat egy olyan módszert fejlesztettek ki ami a beteg daganatában található egyedi génhibák alapján segíti az orvost a gyógyszer kiválasztásában.
„Természetesen ez még nem jelenti azt, hogy a módszerrel meg lehet gyógyítani minden daganatos beteget. Ennek még sok akadálya van. Legfőképpen az, hogy a legtöbb génhibára még nem elérhető célzott gyógyszer és magát a módszert is tovább kell fejlesztenünk. De bízunk benne, hogy a gyógyszerfejlesztéseket is fel tudjuk gyorsítani” – tette hozzá Dr. Peták István a cikk első szerzője.