Fekete lyukaktól hemzsegő halmazt találhattak

A Palomar 5 egy különleges gömbhalmaz a Tejútrendszerben, amely tőlünk mintegy 80 ezer fényévre fekszik.

Egy friss tanulmány alapján a Palomar 5 egyedi tulajdonságainak hátterében valószínűleg egy hatalmas feketelyuk-csoport áll – számol be a Phys.org. Mark Gieles, a Barcelonai Egyetem csillagásza és kollégái szerint a gömbhalmaz közepén található csoportosulás több mint 100 objektumot tartalmazhat.
Gieles kiemelte, a fekete lyukak száma nagyjából háromszor magasabb lehet, mint amennyit a csillagok száma alapján elvártak. Mindez azt jelenti, hogy a gömbhalmaz teljes tömegének mintegy 20 százalékát fekete lyukak adhatják. Az objektumok egyesével nagyjából 20 naptömegűek, és szupernóva-robbanások hatására alakultak ki.
Az árapályáramlatok csillagokból álló áramlatok, amelyek nagyobb tömegű objektumokból, például halmazokból vagy törpegalaxisokból válnak ki. Az elmúlt években közel 30 vékony árapályáramlatok találtak a Tejútrendszerben, de a Palomar 5 az egyetlen csillagcsoport, amely a mostanában azonosított áramlatok valamelyikéhez kapcsolódik.
A szakértők az egyes csillagok pályáját és evolúcióját szimulálták, és arra jutottak, hogy bár a csoportban a fekete lyukak aránya eredetileg alacsonyabb volt, a csillagok nagyobb számban hagyták el a halmazt. A nagy tömegű objektumok gravitációja aztán még több csillagot lökött ki. Mire a gömbhalmaz teljesen szétoszlik, nagyjából egymilliárd év múlva, már csak fekete lyukakat fog tartalmazni.
A kutatók úgy vélik, hogy további hasonló csoportok várnak felfedezésre. A friss eredmények nemcsak az árapályáramlatok formálódásának megismerésében, hanem a gravitációs hullámok vizsgálatában is segíthetnek.