Meglepő helyen kerültek elő ősi cápafogak
Egyelőre nem tudni, hogyan kerültek a 80 millió éves leletek Jeruzsálembe.
Meglepő helyen, Dávid városának egy 2900 éves helyszínén kerültek elő megkövesedett cápafogak – számol be a Phys.org. Thomas Tütken, a Mainzi Egyetem paleontológusa és kollégái tanulmányukban azt írják, a fosszíliák felbukkanása legalább 80 kilométerrel arrébb lett volna elvárható.
Egyelőre nem tudni, hogyan jutottak el a 80 millió éves leletek az ókori Jeruzsálembe, de lehetséges, hogy egy nagyobb gyűjtemény részei voltak, amelyet Salamon király halála után nem sokkal hoztak létre. A kutatók ugyanis utóbb több hasonló maradványt is találtak Júdea területén.
Tütken szerint a kövületek nem eredeti környezetükben kerültek elő, hanem elmozdították őket. Elképzelhető, hogy a leletek értékesek voltak valaki számára, de hogy miért, azt nem tudni.
A cápafogakat egy vaskori ház anyaggal feltöltött pincéjében találták meg 2900 éves hulladékokkal, például halcsontokkal együtt. Érdekes módon bullákat és levelek lezárására alkalma eszközöket is azonosítottak a helyszínen. A csapat először azt hitte, hogy a cápafogak egyidősek a többi lelettel, a felfedezésről beszámoló tanulmány felülvizsgálata során azonban az egyik független szakértő rámutatott, hogy csak a késő kréta korból származhatnak.
Tütkenék ezt követően mintát vettek a fosszíliákból, a stroncium- és oxigénizotópos elemzés, illetve a röntgenes vizsgálat pedig felfedte, hogy a kövületek mintegy 80 millió évesek. A kutatók szerint a különböző fajoktól származó 29 fog mind a késő kréta korra datálható, a leleteket valószínűleg 80 kilométerről szállították Dávid városába.
Az első felfedezések óta a csapat újabb hasonló kövületekre bukkant Izraelben. A fogakon nem mutattak ki használatra utaló nyomokat, emiatt azt feltételezik, hogy a korabeliek gyűjtötték őket.