Napvitorlás szonda vadászhatna a csillagközi látogatókra
2017-ben történelmi felfedezés született: sikerült megtalálni az első csillagközi objektumot a Naprendszerben.
Amikor az ‘Oumuamua 2017-ben átsuhant rendszerünkön, több kérdést hagyott hátra, mint amennyi választ. Az objektumnak ugyanis olyan tulajdonságai voltak, amelyek alapján egyetlen ismert égitest-kategóriának sem felelt meg. Egyes szakértők szerint a csillagközi látogató egy hidrogénből álló jéghegy volt, de egyes kutatók azt sem zárják ki, hogy egy idegen civilizációtól származott.
A probléma az, hogy a csillagászok nem tudtak elegendő adatot gyűjteni az ‘Oumuamuáról. Éppen ezért az elmúlt években több szakértő is felvetette, hogy létre kellene hozni egy űreszközt, amely kifejezetten a csillagközi objektumokra vadászna.
Egy új tanulmányban Darren Garber, az Xplore vállalat munkatársa és kollégái egy lehetséges missziót mutatnak be – írja a Universe Today. A csapat a NASA Innovative Advanced Concepts (NIAC) programjára alapozva olyan apró űrszondát álmodott meg, amelyet napvitorlák hajtanak.
A napvitorla lényege, hogy az űreszköz a Napból származó fotonok révén képes közlekedni, a japán IKAROS küldetése már igazolta, hogy a technológia életképes. A kis műholdak, az úgynevezett CubeSatok szintén bizonyítottak az elmúlt időszakban. Garberék szerint a két technológia kombinálásában komoly lehetőség rejlik. A kutatók szerint a napvitorlás CubeSatot Nap körüli pályára kellene állítani, ahonnan gyorsan reagálva tudná megvizsgálni az újabb csillagközi objektumokat. Az űreszköz talán a mintagyűjtésre is alkalmas lenne.
A szonda létrehozása természetesen nem egyszerű feladat. Az egyik legfontosabb kérdés az, hogy miként lenne képes a napvitorla megküzdeni az extrém hővel.