Tinédzser bolygókra bukkantak
Az égitestek vizsgálata segíthet jobban megérteni a Naprendszer korai történetét.
Négy újonnan felfedezett exobolygó segíthet jobban megérteni a Naprendszer és a Föld „tinédzserkori” fejlődését – számol be a Loughboroughi Egyetem oldala. Az égitestek két ismert, nagyjából 130 fényévre fekvő csillag, a TOI 2076 és a TOI 1807 körül keringenek. Mindkét csillag K típusú objektum, és egyazon gázfelhőben születhettek meg nagyjából 200 millió éve.
Az új exobolygók átmérője 2-4-szeres a Földének. Az égitestek igen fiatalok, vizsgálatuk így sokat elárulhat a bolygók formálódásáról. Ahogy Christina Hedges, a NASA Ames Kutatóközpontjának munkatársa fogalmazott: az objektumok tinédzserkorukban járnak.
A bolygókat a NASA TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) űrtávcsövével találták meg. Alex Hughes loughboroughi hallgató 2019-ben figyelt fel a TOI 2076-ra. A TESS adatait elemezve kiderült, hogy bolygók rejtőznek a csillag rendszerében: a TOI 2076b háromszor nagyobb a Földnél, és 10 nap alatt kerüli meg a csillagát, a TOI 2076c és d pedig négyszer nagyobbak, keringési idejük 17 napnál hosszabb. A TOI 1807 b mérete kétszerese bolygónkénak, és 13 napos a keringési periódusa.
A rendszerek érdekessége koruk mellett az, hogy valószínűleg egy helyről származnak. A következő cél a bolygók tömegének felmérése, amelyet megnehezíthetnek a fiatal, aktív csillagok zavaró jelei.