Mi lesz veled, Hubble?
A legendás űrteleszkóp nagyjából egy hónapja állt le, és továbbra sem tudni, mi lesz a sorsa.
A NASA szakértői továbbra is próbálják helyreállítani a Hubble űrtávcsövet – számolt be a BBC. Június 13-án a veterán űreszköz egyik legsúlyosabb meghibásodása történt, a fedélzeti számítógépnél probléma jelentkezett, és a tudományos műszerek, illetve a nem létfontosságú berendezések leálltak.
A mérnökök régóta próbálják megtalálni a hiba forrását, és most talán sikerült azonosítani. A szakértők szerint a probléma azzal a vezérlőegységgel lehet, amely a számítógép energiaellátásáért felel. A NASA azt tervezi, hogy július 15-én megpróbálja beindítani a tartalék hardvert, hogy a legfontosabb műszerek ismét használhatóak legyenek.
Bár a Hubble munkáját nagyjából egy hónapja felfüggesztették, berendezései épek. A gond a hasznos teher számítógépével van, ez a feszültség szabályzásáért felelős egység, a PCU miatt állhatott le.
A földi irányítás már megpróbálta újraindítani az egységet, eddig sikertelenül. A NASA a közelmúltban megadta az engedélyt a tartalék PCU beüzemelésére. Amennyiben a művelet sikeres lesz, néhány nap alatt ismét munkába állhat a Hubble, ha viszont nem tudják megoldani a problémát, küldetése akár véget is érhet.
Az űreszközt 1990-ben bocsátották fel. Az űrtávcső nagyban hozzájárult a világegyetem megismeréséhez, adatai alapján mintegy 18 ezer tudományos tanulmány készült. A Hubble utódja, a James Webb űrteleszkóp előreláthatóan 2021-ben indul majd el.
Cikkünk elkészülte után alig néhány órával friss és jó hír érkezett: a NASA szakembereinek sikerült a tartalék egységre átállítani a Hubble-t, így némi tesztelést követően akár már a hétvégén is folytatni tudja a tudományos megfigyeléseit!