Agyag lehet a Marson észlelt visszatükröződés
Korábban felvetették, hogy a déli pólusnál észlelt jelek a víz nyomai lehetnek.
Isaac B. Smith, a Yorki Egyetem munkatársa és kollégái új tanulmányukban azt írják, agyagtól származhatnak a vörös bolygó déli sarkánál mért visszatükröződések – számol be a Cornell Egyetem oldala. A kutatók a térség elektromos tulajdonságait elemezték egy Mars-szondán lévő földradar segítségével. Az eredmények alapján az adatok szmektitekre, a hidratált agyag egyik típusára utalhatnak. Az anyag nagyjából 1,6 kilométer mélyen lehet.
Dan Lalich, a Cornell Egyetem kutatója szerint a fényes visszaverődések komoly szenzációnak számítottak az elmúlt években, mivel eredetileg úgy vélték, hogy a jelek a jeges felszín alatt megbúvó folyékony víztől érkeznek. A szakember hozzátette, még a Földön is ritka, hogy a mélyben lévő visszatükröződés erősebb legyen a felszíninél.
A csapat a Mars Express szonda MARSIS radarjának információit analizálták, a szakértők az adatokat a szmektiteknél mért laboratóriumi értékekkel vetették össze. Smith szerint az ilyen anyag rendkívül gyakori a Marson, főleg a déli féltekén.
Az eredmények azt mutatták, hogy a visszaverődéseket nem feltétlenül folyékony víz alakítja ki, az adatok hátterében a szmektitek is állhatnak. Lalich szerint magyarázatuk reálisabb, mint a vízzel kapcsolatos elmélet.