Hatalmas gyűrűket figyeltek meg egy fekete lyuk körül
A rendszer nagyjából 7800 fényévre fekszik, és két objektumból áll.
Egy tanulmányban a szakértők egy újonnan azonosított fekete lyukat írnak le – számol be a Phys.org. A csapat a NASA Chandra űrtávcsővel és a Swift műholddal az objektum körüli hatalmas gyűrűket is meg tudta örökíteni, eredményeiket 2016-ban publikálták.
A fekete lyuk a V404 Cygniben, egy 7800 fényévre fekvő kettős rendszerben található. Az objektum folyamatosan szívja az anyagot társától, egy nagyjából fél naptömegű csillagtól. A fekete lyuk felé áramló anyag egy korongot alakít ki, és röntgensugárzást bocsát ki.
A Swift 2015-ben fedezte fel a V404 Cygnit. A kutatók a Chandra és a hawaii Pan-STARRS teleszkóp adatait kombinálva hoztak létre egy képet a fekete lyuk gyűrűiről, Sebastian Heinz, Wisconsini Egyetem munkatársa és kollégái 2015-ös adatokat elemeztek. Az egyes gyűrűk olyan röntgenkitörések, amelyek a környező porfelhőkről verődnek vissza.
Ezek a gyűrűk nemcsak a fekete lyuk viselkedéséről árulkodnak, hanem a helyi porfelhők tulajdonságairól is. A számítások alapján a por főként grafit- és szilikátszemcsékből áll, a vizsgálatból pedig az is kiderült, hogy a korábbi feltételezésekkel ellentétben a belső gyűrűk sűrűsége nem egységes minden irányban.