Szex vagy kaja?
Muslicák vizsgálata segíti megérteni az agyi döntéshozatal folyamatait.
A Birminghami Egyetem kutatói muslicákat vizsgáltak, s arra jutottak, hogy az egyedek inkább az élelmet választják, ha előtte se párzásra, se evésre nem volt lehetőségük. Ez persze nem túl észszerűtlen döntés, ám most azt is meg tudták mérni a kutatók, hogy milyen agyi folyamatok állnak mögötte.
A muslicák agyában csupán 100 ezer idegsejt van (az emberi agyban mintegy 86 milliárd), ám ennek ellenére képesek tanulni, emlékezni, és komplex idegi folyamataik vannak. Épp ezért is könnyű számos folyamatot a segítségükkel tanulmányozni. Dr. Carolina Rezaval, a kutatócsoport vezetője elmondta: „Gyakran kerülünk olyan döntéshelyzetekbe, amikor több, egyaránt fontos cél valamelyikét előnyben kell részesítenünk. Egy, a vadonban élő állat számára ez olyan helyzet lehet, amelyben az evés, a párzás, vagy a vetélytársakkal való harc közt kell döntenie. A muslicák remek kísérleti alanyok az ilyen döntések agyi hátterének vizsgálatához. Nagy pontossággal azonosítani tudjuk azokat az idegrendszeri elemeket, amelyek egy viselkedést irányítanak, és meg tudjuk fejteni a mögöttes mechanizmusokat.”
A kísérletekben hím muslicákat mind a nőstényektől, mind az eleségtől elzártan tartották, majd egyszerre mindkettővel megajándékozták őket. A vizsgálatokból kiderült, hogy amint túllépte az állat éhezése a 15 órát, minden esetben az élelem mellett döntöttek a párzással szemben. Azonban evés után azonnal a nőstényekre vetették magukat, nem egyszer csupán másodpercek kellettek nekik ehhez.
A kutatók egy speciális technológia, a kétfotonos kalcium képalkotás segítségével az élő állatok idegi aktivitását tudták vizsgálni, és ebből kiderült, hogy az élelem és a szex közti konfliktus idején két idegi központ vetélkedik egymással. Attól függ, melyik győz, hogy mely szükséglet a legégetőbb, ha az éhhalál fenyegetőbb, akkor az étkezésre buzdító neuronok győznek, ha ez nem olyan fontos, akkor a párzásra buzdítók. A döntés azonban nem fix, hanem mindig az adott helyzettől függ, például a rossz minőségű élelem helyett még éhezve is a szexet választhatják az állatok.
Az ilyen vizsgálatok segítenek megérteni a komplex agyi folyamatokat, mint pl. a függőségek kialakulása, a Parkinson-kór vagy az Alzheimer-kór, amelyekről mind jól ismert, hogy befolyásolják a döntéshozatalt.