A klímaváltozás az atomerőművek működését is befolyásolja
Az első hallásra ellentmondásos cím mögött egészen érdekes összefüggés rejlik, amelyet nem igazán vizsgáltak még eddig.
Az ma már köztudott, hogy a fosszilis energiahordozókat használó erőművek igen súlyos hatással vannak a klímánkra, ám kevésbé ismert és még kevésbé kutatott, hogy a klíma pedig például az atomerőművekre hat vissza. Ali Ahmad, a Harvard Egyetem kutatója járta körbe a kérdést: mi történik az atomerőművekben a klímaváltozás kapcsán? A Nature Energy szakfolyóiratban megjelent tanulmányt a TechXplore ismertette.
A klímaváltozás önmagában is képes az energiaellátást lebénítani, elég, ha egy extrém időjárási esemény miatt megszakadó elektromos hálózatra gondolunk, így pl. a kaliforniai erdőtüzek miatt rendszeresek a nagy területet, emberek millióit érintő áramkimaradások. Az atomenergia ugyan nem rontja a klímahelyzetet üvegházgáz kibocsátásával, ám, amint a tanulmányból kiderül, ez sem védett a változásokkal szemben.
„Jó három évtizednyi klímaváltozási adattal már képesek vagyunk tapasztalati úton értékelni azt, hogy miként hat vissza a klíma az erőművek üzemeltetésére. Ezek az ismeretek azután hozzásegíthetnek ahhoz, hogy ellenállóbbá tegyük majd az erőműveinket” – írta Ahmad a tanulmányban, amely a klíma miatti erőműkapacitás-kieséseket elemezte.
Egy atomerőmű irányítása, üzemeltetése sokkal szigorúbban szabályozott, mint a hagyományos, fosszilis tüzelőanyaggal, vagy biomasszával működő erőműveké. Egy nem tervezett üzemszünetet követően a reaktorokat számtalan biztonsági teszt és elemzés segítségével kell ellenőrizni, s kideríteni a leállás pontos okát, ezzel pedig az erőmű újraindítása is sokáig elhúzódhat. Az olyan eseményeket vizsgálta a szakember, mint pl. a hurrikánok vagy tájfunok, egyéb viharok, az extrém környezeti hőmérsékletek, a vízrendszert érintő változások. A hőhullámok, aszályok a hűtővíz hozzáférhetőségét befolyásolják, a különféle viharok okozhatnak szerkezeti károkat az építményekben, illetve előfordulhat, hogy miattuk evakuálni kell az erőművet, s ez vezethet biztonsági leállításhoz.
A kutató úgy találta, hogy az elmúlt évtizedekben egyre gyakoribbá váltak az atomerőművi leállások valamilyen, a klímaváltozáshoz köthető esemény miatt. Míg az 1990-es években a klímához köthetően 5 évente történt leállás, az elmúlt 10 évben viszont már 8 havonta történik ilyen.
A számítások szerint az erőműleállások középtávon 0,8-1,4 százalékos energiaveszteséget jelentenek, később, a 2080-es évektől pedig 1,4-2,4 százalékra nő majd a veszteség.