Lehet, hogy mégsem volt óriási tó a marsi Gale-kráterben
A kutatók egy ideje azt feltételezik, hogy több milliárd évvel ezelőtt egy hatalmas víztömeg feküdt a mélyedésben.
Csiacseng Liu, a Hongkongi Egyetem munkatársa és kollégái friss tanulmányukban azt írják, a marsi Gale-kráter talán sosem volt olyan vizes, mint korábban gondolták – számol be a Space.com. A Curiosity marsjáró 2012 augusztusa óta vizsgálja a 154 kilométer átmérőjű régiót, egyik célja az, hogy megismerje a térség múltját.
A leszállóhelytől nem messze a robot agyagkőre bukkant, ami azt jelzi, hogy egykor a környéken egy tó terült el. Később a Curiosity újabb és újabb bizonyítékokat talált, melyek arra utaltak, hogy 3,7 milliárd évvel ezelőtt egy hatalmas tó volt a Gale-kráterben. A szakértők úgy gondolják, hogy a víztömeg évmilliókig létezhetett, és talán az élet is jelen volt benne.
A kutatók most a marsjáró adatait elemezve arra jutottak, hogy a megfigyelt réteg többsége nem egy tótól származik. Liuék szerint az eróziós nyomokat valóban víz hozta létre, de a korábbi feltételezéssel ellentétben nem egy tóban. A szakértők úgy vélik, hogy a Curiosity által megfigyelt lerakódások többsége a szél és vulkáni aktivitás révén jutott el a kráterbe, ahol aztán a savas eső formálta őket tovább.
A csapat szerint a térségben nem egyetlen nagy, hanem több kisebb tó lehetett, ezek a víztömegek pedig viszonylag rövid ideig, néhány tízezer évig létezhettek. Ha az elmélet igaz, úgy a vártnál kisebb eséllyel jöhetett létre az élet a régióban.
Jelenleg a Curiosity mellett egy másik amerikai marsjáró is gyűjti az adatokat. A Perseverance a Jezero-kráterben teljesít küldetést, információi remélhetőleg tovább árnyalják majd az ősi Marsról kialakított képet.