Mi lesz a gyermekbénulás elleni védekezéssel Afganisztánban?
A 20 éve tartó amerikai katonai jelenlét végével vajon lesz-e lehetőség folytatni a polio elleni küzdelmet Afganisztánban?
Három évtizede tart az a globális kampány, amelyben a gyermekbénulást igyekeznek teljesen kiirtani bolygónkról. Ennek része, hogy a világ minden kisgyereke megkapja a vakcinát, amelyet Afganisztánban, ahogy nagyon sok más extrém szegény területen is, házról-házra járó egészségügyi személyzet biztosít. Azonban a tálib erők az elmúlt években az uralmuk alá tartozó területen meggátolták ezt a munkát, így mintegy 3 millió kisgyerek nem kapta meg a védőoltását. Ma már csupán Afganisztán és Pakisztán területén fertőz a polio vad vírusa, így a régió kulcsfontosságú lenne a vírus végleges kiirtásához.
A GPEI, a Globális Polio Eradikálási Kezdeményezés szakemberei bíznak benne, hogy amint a konfliktusok elcsitulnak Afganisztánban, majd újraindulhat az oltási kampány. A tálibok alapvetően nem ellenzik a polio elleni oltási kampányt, azonban a lakosságot egyszerűen nem lehet elérni az érintett területeken, leginkább biztonsági okok miatt. (A helyzet kissé hasonló a Kongói Demokratikus Köztársaságban zajlóhoz, ahol az utóbbi években leginkább az ebolával lépnek fel hasonló problémák.)
Az országban 2018-2020 közt háromszorosára nőtt a vad vírusos esetek száma, és a fertőzések elsöprő többsége a tálibok által ellenőrzött területeken volt. A tálibok sok esetben az állami tisztségviselőket, az állam megbízásából dolgozókat, s köztük az egészségügyieket is szándékosan támadják, sajnos ez a védőoltást a lakossághoz eljuttatókra is vonatkozik. 2021 márciusában négy, a polio elleni immunizációs kampányban dolgozót gyilkoltak meg, miközben a kisgyerekek millióinak életéért dolgoztak.
2018 óta folyamatosan nőtt azon gyerekek száma, akiket nem értek el az oltóanyaggal. A tálibok ugyan engedélyezték, hogy a mecsetekben végezzék el a munkát az oltóanyagot kiosztók, ám ez kb. fele olyan hatékony csupán, mint a házról-házra járó oltószemélyzet, a semminél azonban több. Abban bízik a GPEI, hogy a tálibok saját bizalmasai közül kiképezhetnek megfelelő személyzetet az oltóanyagok kiosztására, így talán eljuthat a vakcina azokra a helyekre is, melyeket eddig nem értek el.
A GPEI célja az, hogy Pakisztánban 2023-ra, Afganisztánban pedig 2022-2026 közti időszakra elérjék, hogy ne fertőzhessen senkit se tovább a gyermekbénulás vad vírusa. A két országban egyszerre kellene végezni a vírussal, mivel a határon át számtalan alkalommal visszajutott már afgán földre a kórokozó a pakisztáni oldalról a nomádok, menekültek és más csoportok révén. Amennyiben az afgán helyzet teljes polgárháborúba csap át, a GPEI a korábbi hasonló konfliktusokban szerzett tapasztalatai alapján bízik az oltások folytatásában.