Friss vulkanizmus nyomára bukkantak a Vénuszon
A kutatók hosszú időn át azt feltételezték, hogy a bolygón régen véget ért a vulkáni aktivitás.
Egy friss tanulmányban a szerzők azt írják, közelmúltbeli vulkanizmus nyomaira bukkantak a Vénuszon – számol be a tucsoni Bolygótudományi Intézet (PSI) oldala. Megan Russell, a Brit Columbiai Egyetem munkatársának csapata a Magellan űrszonda régi adatait elemezte, az eredményekből az nem derült ki, hogy az aktivitás ma is zajlik-e.
Úgy tűnik, a Vénuszon a vulkanizmus nem olyan rég ért véget, mint korábban feltételezték. Russelék szerint a jelenség még több tízmillió éve is létezhetett, ez geológiai értelemben a közelmúltnak tekinthető.
A Magellan 1990-ben állt pályára a Vénusz körül, a szakértők azóta használják adatait a bolygó vizsgálatára. Az égitest felszínén aránylag kevés becsapódási kráter látható, ami azt jelenti, hogy a nagyjából 1 milliárd éve kezdődő és 300 millió éve véget ért periódusban valami átformálta a Vénuszt. Azt nem tudni, hogy ez a valami egyetlen katasztrófa vagy több kisebb esemény volt-e.
A bolygó múltjának megismeréséhez elengedhetetlen a vulkanizmus történetének felmérése. Ahogy a számítógépes technológia fejlődik, úgy lehet egyre pontosabban analizálni a Magellan információit. A kutatók most a 350 kilométer széles Aramaiti-szegély vulkáni-tektonikus struktúrát tanulmányozták.
A csapat azt vizsgálta, hogy a helyi tűzhányó miként deformálta a környező talajt. Az ilyen megfigyelésből több jellemzőre, például a vulkán körüli hőáramlásra, illetve az aktivitás korára is következtetni tudnak. A modellezést követően az eredmények azt mutatták, hogy a vulkanizmus geológiai értelemben a közelmúltban zajlott.