A gyaloglásban rekorder gyapjas mamut
Az állat élete során akkora távot tett meg, amellyel közel kétszer megkerülhette volna a bolygót.
Matthew Wooller, a Fairbanksi Alaszkai Egyetem munkatársa és kollégái új tanulmányukban egy sarkvidéki gyapjas mamut életen át tartó utazását rekonstruálják – számol be az egyetem oldala. Az állat 28 éven át elképesztő távot tett meg, közel kétszer megkerülhette volna a bolygót.
A csapat az egyetem múzeumában őrzött 17 ezer éves példány maradványait elemezte. A kutatók az agyaron végzett izotópos vizsgálat eredményeit össze tudták vetni a térség izotópos térképével. Mivel a mamutagyar az állatok egész életén át növekedett, és lerakódtak benne az egy-egy környékre jellemző stroncium-, nitrogén- és oxigénizotópok, tökéletesen megfelel az ilyen típusú analízisekre.
A szakértők eddig viszonylag keveset tudtak a gyapjas mamutok vándorlásról. Wooller szerint nem egyértelmű, hogy az egyed szezonális vándorló volt-e, de bizonyosan nagy távokat tett meg.
A példány a mai North Slope megye területén pusztult el, de sok más helyen is megfordult. A kutatók a korabeli rágcsálók fogai alapján kidolgozott izotóptérkép tanulmányozásakor az ismert természetes akadályokkal, illetve a mamut becsült napi mozgási sebességével is számoltak.
A genetikai elemzésből az is kiderült, hogy az egyed egy hím volt. Nagyjából 15 éves korában olyan hirtelen izotóp-eltolódást észleltek az agyarban, ami arra utal, hogy az állat kikerült hordájából. Hasonló mintát a mai elefántoknál is meg lehet figyelni. A példány életének utolsó telén látványosan nőtt a nitrogénizotópok szintje, ami az éhezés jele lehet.