A pí újabb tizedesjegyeit határozták meg
A szuperszámítógép a korábbi rekordnál 3,5-szer gyorsabban, 108 napon és 9 órán át dolgozott.
Svájci kutatóknak sikerült minden korábbinál pontosabban meghatározniuk a pí (π) értékét – számol be a The Guardian. A friss eredményeknek köszönhetően immár 62,8 billió szemjegyet ismerünk, a korábbi rekord 50 billió volt.
A Graubündeni Egyetem munkatársai szerint a számítás 108 napig és 9 óráig tartott. A munka során a szuperszámítógép közel kétszer olyan gyorsan dolgozott, mint a Google felhőjét használó, 2019-ben csúcsot felállító projekt. A 2020-as rekordnál 3,5-ször voltak gyorsabbak.
A csapat jelenleg arra vár, hogy a Guinness Rekordok Könyve igazolja az eredményt. Amíg ez nem történik meg, a szakértők csak az új tizedesjegyek utolsó tíz tagját ismertetik: 7817924264.
A sok tudományos és mérnöki területen használt pí egy irracionális szám, az ilyen számok nem írhatóak fel két egész szám hányadosaként. A pí egy végtelen, nem szakaszos tizedestört, melyet gyakran tévesen 3,14-ként írnak át – ez a forma csupán az első három számjegyet mutatja meg. Az évek során rengeteg kutató dolgozott azon, hogy meg tudják határozni a pí minél több számjegyét, a modern időkben a munkát már számítógépek végzik.