Apró emlősök kövületei kerültek elő
Az állatok nem sokkal a dinoszauruszok bukása után éltek.
Madelaine Atteberry, a Boulderi Coloradói Egyetem munkatársa és kollégái tanulmányukban három új, korábban ismeretlen, kis méretű ősi emlősfajt mutatnak be – számol be a Phys.org. A felfedezés arról árulkodik, hogy a dinoszauruszok tömeges kihalását követően az állatok ezen csoportja gyors fejlődésen ment át.
Ezek az ősi emlősök a paleocén idején éltek Észak-Amerikában, néhány százezer évvel a dinoszauruszok kihalása után. A Miniconus jeanninae, a Conacodon hettingeri és a Beornus honeyi mérete változó volt, a legnagyobb akkora lehetett, mint egy macska. Igaz, az állatok így is sokkal nagyobbra nőttek, mint ugyanitt élt elődeik.
A Beornus honeyi nevét A hobbitban feltűnő alakváltó, Beorn után kapta. Az állatnak duzzadt őrlőfogai voltak, a három közül ez a faj nőtt a legnagyobbra. Mindhárom élőlény az őspatások közé tartozott, melyeknek mai leszármazottai a lovakat és elefántokat is magukba foglaló patások.
A kutatók az állatok alsó állkapcsát és fogait találták meg, az ilyen típusú leletek sokat elárulnak az adott fajról. Az élőlények a Periptychidae család tagjai voltak, amelyre az őspatások között egyedi fogak voltak jellemzőek. Feltételezhető, hogy a család fajai mindenevők voltak.
Atteberry szerint a dinoszauruszok kihalását követően az emlősök kihasználták a változó körülményeket. Úgy tűnik, a folyamat a véltnél is gyorsabb volt.