Lenyűgöző videókon tárulnak elénk a mikroszkopikus világok
A Nikon pályázatán a versenyzőknek parányi világokat kell bemutatniuk.
Bemutatták a Nikon mikrofotográfiai versenyének (Nikon Small World in Motion Photomicrography Competition) győzteseit, a pályázatot idén 11. alkalommal rendezték meg. Eric Flem, a Nikon Instruments kommunikációs menedzsere szerint a mostani verseny rávilágít, hogy a mikroszkópia képes összekapcsolni a hasonlóan gondolkodó személyeket, a látványos felvételekkel pedig terjeszteni tudja a tudományos ismereteket.
2021-ben az első helyen az ausztrál Fabian J. Weston végzett, aki egy termesz belének mikrofaunájáról készített videót. A rovar emésztőrendszerében található egysejtűek, a protiszták fontos szerepet játszanak a növényi cellulózt tartalmazó anyagok, így a fa lebontásában. Ezen élőlények amellett, hogy támogatják a termeszek táplálkozását, a szénkörforgáshoz is nagyban hozzájárulnak.
Fabian egy, az 1970-es években készült tudományos vizsgálatokra alkalmas mikroszkóppal, a polarizált fényt felhasználva készítette a felvételt. Célja az volt, hogy vizuálisan szemléltesse a termeszek és a protiszták szimbiotikus kapcsolatát. Ehhez olyan környezetet teremtett, amelynek kémhatása, hőmérséklete és kémiai összetétele alkalmas volt a mikroorganizmusok számára.
Mivel az élőlények igen érzékenyek a környezet változására, megörökítésük nehéz feladat. „A videó elkészítésének legnagyobb kihívása az volt, hogy megtaláljam a megfelelő oldatot a létformák számára” – mondta Fabian.
Bár a protiszták rendkívül nagy számban fordulnak elő a bolygó különböző környezeteiben, az emberek szinte alig ismerik őket. Fabian abban bízik, hogy felvételével felhívhatja a figyelmet ezen egysejtűek fontosságára.
A második díjat az amerikai Dr. Stephanie Hachey és Dr. Christopher Hughes kapták. Az Irvine-i Kaliforniai Egyetemen dolgozó kutatók fluoreszcens mikroszkópos videót készítettek egy genetikailag szerkesztett emberi mikrodaganatról.
A harmadik helyen az ukrán Andrej Szavitszkij végzett. Felvételén egy kis vízibolha (Daphnia pulex) látható, amint épp életet ad utódainak.
A negyedik a svájci Dr. Alexandre Dumoulin lett. A Zürichi Egyetemen dolgozó szakember azt örökítette meg, ahogy az összekötő axonok szervezetten megfordulnak, miután átkeltek a központi idegrendszer középvonalán.