A véltnél több csillagközi objektum lehet a Naprendszerben
2019-ben a szakértők egy csillagközi látogatót észleltek: ez a Borisov, az első igazolt idegen eredetű üstökös, amelyet rendszerünkben megfigyeltek.
Egy friss tanulmányban Amir Siraj és Avi Loeb, a Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Központ munkatársai azt írják, a csillagközi objektumok a véltnél gyakoribbak lehetnek – számol be az intézmény oldala. A szakértők szerint a Naprendszer külső tartományában, az Oort-felhőben az idegen égitestek száma felülmúlhatja a helyi objektumokét.
Siraj szerint a Borisov érkezése előtt nem tudták, mennyi csillagközi látogató lehet rendszerünkben, de feltételezték, hogy a tartós lakóknál kevesebb. A friss eredmények azt mutatják, hogy a csillagközi objektumok száma meglepően magas lehet.
A kutatók úgy vélik, hogy technológiánk egyelőre nem elég fejlett, hogy több ilyen égitestet is megpillantsunk. Az Oort-felhő például nagyon távol fekszik, és kifejezetten sötét, így meglehetősen nehéz megfigyelni. Elképzelhető ugyanakkor, hogy egyes csillagközi látogatók ennél jóval közelebb haladnak el.
A kutatók bíznak benne, hogy a technológia fejlődésével később igazolhatják számításaikat. A Vera C. Rubin Obszervatórium adatgyűjtésének 2022-re tervezett megkezdése például segítheti az eredmények alátámasztását.