Így hoz létre hulladékból kincset a Föld
Úgy tűnik, az újrahasznosítás nem csak az emberekre jellemző.
Egy friss tanulmány alapján a legmélyebben található gyémántok gyakran az elpusztult szervezetek újrahasznosításával jönnek létre – számol be a Curtin Egyetem oldala. Dr. Luc Doucet, az egyetem geológusa és kollégái szerint a jelenség az óceáni és a szupermély kontinentális gyémántok esetében is megfigyelhető.
A vizsgálat feltárta, hogy a bolygó miként alakít ki kincseket a hulladékból. A szerves szénből több száz kilométer mélyen gyémánt jön létre, amely aztán a köpenyfeláramlással feljebb kerül, majd kitörések révén eléri a felszínt, az emberek nagy örömére.
A természetes gyémánt három fő típusa az óceáni, a szupermély kontinentális, illetve a litoszférikus. Ezek a köpeny más-más mélységében születnek meg, a szerves és szervetlen szén pedig változatos arányban van jelen bennük. A szakértők most olyan modellt dolgoztak ki, amely magyarázatot ad az egyes típusok formálódására, illetve elhelyezkedésére.
A friss eredmények a Föld szénciklusának megértése mellett a köpenyfeláramlások szerepének bemutatásával a bolygó dinamikájának megismeréséhez is hozzájárulnak. Zheng-Xiang Li, a tanulmány vezető szerzője kiemelte, azt egyelőre nem tudni, hogy a köpeny átmeneti zónájában, 400-600 kilométeres mélységben, miért csak az újrahasznosított szerves szenet használja a bolygó.