Iskolások fedeztek fel egy kihalt madárfajt
![](https://ng.24.hu/themes/natgeo/images/logo.png)
Az ősi pingvin lábai kifejezetten hosszúak voltak, magassága az 1,4 métert is elérhette.
![](https://ng.24.hu/uploads/2021/09/Untitled-design-2021-09-14T094521.938-1024x683-1.png)
Egy kihalt pingvin kövületét fedezték fel új-zélandi iskolások – számol be a Taylor & Francis oldala. Simone Giovanardi, a Massey Egyetem munkatársa és kollégái egy friss tanulmányban írják le a fajt.
A legkorábbi pingvinkövületek több tízmillió évesek, a fosszíliák többségét pedig Új-Zélandon tárták fel. 2006-ban egy gyermekek számára fenntartott természettudományos klub tagjai, Chris Templer szakértővel, Kawhiánál bukkantak a hatalmas madár meglehetősen komplex maradványaira.
A kövületet utóbb a kutatók 3D képalkotó vizsgálatnak vetették alá, az eredményeket pedig más fajok adataival vetették össze. Daniel Thomas, a csapat tagja szerint a pingvin mintegy 22,7-34,6 millió éve élt, ekkor a térség, Waikato régió nagy része még víz alatt volt.
Az állat lábai meglehetősen hosszúak voltak, erre utal a faj nevében a waewaeroa – ez maoriul hosszú lábat jelent. A pingvin a szárazföldön járva 1,4 méter magas lehetett, és a kihalt Kairuku nem tagja volt.
Steffan Safey, a felfedezők egyike szerint lenyűgöző érzés, hogy ennyi év után, gyermekként elért eredményük miként járult hozzá a tudományos munkához.