Különös szerv szolgálja az utódnevelést
A csikóhalaknál a hímek hordják testükben a fejlődő utódokat, és most már azt is értjük, az apróságok miként lélegeznek.
Míg az állatvilág jelentős részében az utódok kihordása a nőstények feladata és a szervezetük is ehhez alkalmazkodva fejlődött, addig a csikóhalaknál (és a rokonságukba tartozó néhány más halnál) a hím teste fogadja magába az ikrákat, s abban fejlődnek ki a kis csikóhalak. A Sydney-i Egyetem kutatói azt derítették ki, hogy miként lélegeznek az apjuk zárt költőtasakjában lévő apróságok a fejlődésük ideje alatt. A vizsgált csikóhal-fajnak (Hippocampus abdominalis) akár 1000 utóda is születhet egyszerre!
A csikóhal nőstény a párzási táncot követően a hím költőtasakjába helyezi ikráit, majd a kb. egy hónapig tartó vemhesség következik, amely idő alatt az apa táplálja testéből az utódait, s oxigénnel látja el őket, illetve persze elvonja a szén-dioxidot is. Az embernél ezt a feladatot a placenta, vagyis a méhlepény látja el, azonban a hím csikóhalak esetében eddig nem volt világos, hogy miként zajlik ez a gázcsere. A kutatók a költőtasakot a vemhesség különböző időszakaiban mikroszkóp alatt vizsgálták, s ebből kiderült, hogy a hím csikóhal az emberi méhlepényhez hasonló komplex szervet növeszt, amely a vemhesség alatt folyamatosan fejlődik.
A placenta érdekes módon nem korlátozódik az emlősökre, egyes cápáknak, elevenszülő gyíkoknak is van, s néha meglepően összetett is ez a hajszálerekkel átszőtt szerv, amelyen keresztül az embrió légzését és táplálását megoldják ezek az állatok.
Az ausztrál kutatók szerint a hím csikóhalak szervezete számos olyan változáson megy keresztül a vemhesség alatt, mint az emlősöké. A költőtasak falában, a vemhességi hámszövetben az erek a vemhesség előrehaladásával együtt nőnek és sokasodnak – mivel az egyre nagyobb embrióknak több tápanyagra és oxigénre van szükségük – és egyre közelebb is kerülnek a költőtasak belső felszínéhez, így az utódokhoz, ez pedig a hatékonyságukat növelő tényező. Maga a hámszövet az idő előre haladtával hullámosabbá is válik, ezzel pedig szintén növekszik a felülete, amelyen keresztül az oxigén és a tápanyagok áramlanak.
Rengeteg persze még a kérdés a csikóhalak vemhessége kapcsán, ám a rejtélyek feltárásában fontos lépés volt a mostani vizsgálat.