Ezek a papagájok képesek érintőképernyőt használni
A madarak ugyanakkor nem értik a különbséget a virtuális és valós világ között.
Amalia Bastos, az Aucklandi Egyetem pszichológusa és kollégái új tanulmányukban új-zélandi papagájokkal folytatott kísérleteiket ismertették – számol be a Phys.org. Eredményeik alapján az egyébként is intelligensnek tartott madarak képesek használni az érintőképernyőket, igaz, a virtuális és valódi képek között nem érzékelik a különbséget.
Az Új-Zélandon honos papagájok, így a keák, meglehetősen okosak és kíváncsiak. A szakértők azt akarták kideríteni, hogy meg tudják-e különböztetni a madarak a valós és a virtuális képeket, ehhez pedig több kísérletet is elvégeztek.
A keáknak először megtanították, hogy nyelvükkel miként irányíthatnak egy, a képernyőn feltűnő objektumot – csőrük nem lett volna alkalmas az érintőképernyő kezelésére. Ezt követően egy egyszerű játékkal ismertették meg a papagájokat: egy asztalra egy labdát helyeztek, majd a felületet megdöntötték, a golyó pedig valamelyik oldalon egy dobozba esett. A madaraknak el kellett találniuk, hogy melyik tárolóba pottyant a labda, a játékot nagyon hamar elsajátították.
A csapat ezt követően virtuálisan ismételte meg a tesztet, az állatok pedig ekkor is jól teljesítettek. Amikor viszont egy virtuális asztalt és labdát használtak valódi dobozokkal, a papagájok összezavarodtak, és láthatóan arra számítottak, hogy a valóságban nem létező golyó beleesik a tárolókba. A korábbi, csecsemőkkel végzett kísérletek alapján az emberek ezzel szemben kortól függetlenül képesek különbséget tenni a virtuális és valódi világ között.