Három csillaga is lehet egy távoli bolygónak

Egy ritka, Jupiter-szerű égitest lehet a GW Ori hármas csillagrendszerben.

Egy új tanulmányban a szakértők azt írják, egyre több a bizonyíték arra, hogy egy ritka bolygó található az Orion csillagkép egyik rendszerében – számol be a Live Science. A kutatók úgy gondolják, hogy egy olyan égitestet fedeztek fel, amely egyszerre három csillag körül kering. Ha egy hipotetikus személy a bolygóról nézné az égboltot, csak két csillagot látna, a három objektumból kettő ugyanis nagyon közel van egymáshoz.
GW Orionis (GW Ori) a Földtől mintegy 1300 fényévre fekszik, és igen izgalmas a csillagászok számára, mert három koncentrikus, porból álló, narancssárga gyűrűt tartalmaz. A struktúrák közepén három csillag helyezkedik el. A hármas rendszerek meglehetősen ritkák, a GW Ori azonban közöttük is kifejezetten furcsának számít, porgyűrűinek síkja ugyanis nem azonos. Amikor ezt 2020-ban felfedezték, felmerült, hogy egy bolygó állhat az eltérés hátterében.
Jeremy L. Smallwood, a Las Vegas-i Nevadai Egyetem csillagásza és társai most újabb bizonyítékokat ismertetnek. A csapat háromdimenziós szimulációkkal vizsgálta a gyűrűk fejlődését: arra voltak kíváncsiak, hogy a gyűrűk elmozdulását a három csillag ereje, vagy egy, a gyűrűkben kialakuló bolygó okozta-e.
Az eredmények alapján a jelenséget megmagyarázhatja egy Jupiter-szerű égitest, ahhoz ugyanakkor, hogy egyértelműen alátámasszák a hipotézist, még rengeteg megfigyelésre lesz szükség. Ha az objektum valóban létezik, az azt jelenti, hogy a bolygók a véltnél változatosabb forgatókönyvek alapján alakulhatnak ki.