Fémtartalmú kisbolygókat vizsgáltak
Egy új kutatás a fémekben gazdag és a jövőben talán bányászható kisbolygók összetételét és eredetét vizsgálta.
Az Arizonai Egyetem és a Délnyugati Kutatóintézet (SWRI) szakemberei két földközeli kisbolygó (a 3 km átmérőjű 1986 DA és az 2 km-es 2016 ED85) spektrumának elemzésén keresztül tárták fel azok eredetét, összetételét, és egyes meteoritokkal való rokonságukat. A kisbolygók felületét érő napfény összetevőinek egy részét a felszínt alkotó elemek elnyelik, a visszaverődő fényből ezek az összetevők hiányozni fognak, így annak a hullámhossz-összetételéből lehet arra következtetni, hogy milyen anyagok alkothatják az adott égitest felszínét. Ezek a fémben gazdag kisbolygók akkor keletkezhettek, amikor a születőben lévő bolygók fémes magjait katasztrofális ütközések szétdarabolták, még a Naprendszer életének hajnalán.
Az Arizonai Egyetem kutatója, Vishnu Reddy és fiatal kutatókból álló csoportja arra jutott, hogy ez a két kicsiny kisbolygó nagyon hasonló összetételű lehet, mint a (16) Psyche nevű, kb. 277 km átmérőjű aszteroida, amely a Naprendszer legnagyobb méretű fémes égitestje. A Psyche azonban távol, a Mars és a Jupiter közti fő kisbolygóövben kering, ám nemsokára a NASA űrszondája is felkeresi majd.
„Az elemzésünkből kiderült, hogy 85 százalék fémet, mint pl. vas és nikkel, illetve 15 százalék szilikátot, vagyis kőzetet tartalmaz mindkét földközeli kisbolygó, és pont olyan ez az összetétel, mint egyes vasat és kőzetet is tartalmazó meteorit összetétele” – magyarázta a kutatást vezető Juan Sanchez.
2005-től kezdődően vizsgálták a kutatók a földközeli kisbolygók összetételét azzal a céllal, hogy beazonosítsák, melyek a fémes összetételűek. Különösen szerencsés, hogy a Föld közelében találtak ilyen mini-Psycheket. „Összehasonlításul: egy ilyen fémes, ám csak 50 méter átmérőjű égitest hozta létre az arizonai Barringer-krátert” – tette hozzá Adam Battle, a tanulmány egyik szerzője.
Az 1986 DA esetében a kisbolygón lévő vas, nikkel és kobalt mennyisége meghaladhatja a földi, globális készleteket e fémekből, így a bányászhatóságában is érdemes lehet elgondolkodni. A két kisbolygó összetétele ugyan hasonlít a Psyche összetételére, de nem azonos azzal, így a kialakulásuk során másik, de hasonló pályát járó égitest lehetett az, amelynek feldarabolódása során létrejöttek.
A kisbolygók bányászata sok szempontból előnyösebb a földi bányászatnál, hisz egy ilyen égitesten nincs bioszféra, amelyet a bányászat és az ezzel járó mérgező anyagok használata tönkre tenne.