Csodás galaxist fotózott a Hubble

Az NGC 5728 különlegessége, hogy bár aktív galaxismaggal rendelkezik, mégis meg lehet figyelni.

A Hubble űrtávcső új képén egy spirálgalaxis, az NGC 5728 látható – számol be a NASA. A rendszer a Földtől mintegy 130 millió fényévre fekszik.
A felvételhez az adatokat a Wide Field Camera 3 (WFC3) nevű műszerérel gyűjtötték, amely rendkívül érzékeny a látható fényre és az infravörös sugárzásra – a fotón látható régiók az érintett tartományokban bocsátanak ki jeleket. Az NGC 5728-hoz hasonló rendszerek ugyanakkor olyan sugárzást is létrehoznak, melyet a WFC3 képtelen észlelni.
A felvételen az NGC 5728 egy elegáns és fényes spirálgalaxisnak tűnik, az viszont nem derül ki a fotóból, hogy a rendszer rendkívül energetikus, egy úgynevezett Seyfert-galaxis. Az ilyen rendszerek közepén aktív galaxismag található (AGN), különlegességük pedig az, hogy az igen energetikus AGN ellenére a rendszer egyes részei jól kivehetőek. Más aktív galaxismagok annyi sugárzást hoznak létre, hogy szinte lehetetlen megfigyelni az objektumokat befogadó rendszereket.
Ahogy a kép is mutatja, az NGC 5728 jól vizsgálható. Az AGN azonban olyan sugárzást is kibocsát, amelynek megfigyeléséhez a WFC3 nem elég érzékeny – a galaxismagot körbevevő por ráadásul blokkolhatja a jelek egy részét.