Kiosztották a 2021-es kémiai Nobel-díjat
A molekulaépítés hatékony eszközéért járt az idei elismerés egy német és egy angol kutatónak.
Benjamin List (Született: 1968. Frankfurt, ma is Németországban dolgozik) és David W.C. MacMillan (Született: 1968. Bellshill, Nagy Britannia, ám ő az USA-ban dolgozik) az aszimmetrikus organokatalízis kifejlesztésével érdemelték ki a kémiai Nobel-díjat. Az organokatalízis az a precíz eszköz, amelynek segítségével a molekulaépítés nehéz feladata megoldható. A módszernek nagy szerepe van az új gyógyszerek kifejlesztésében, és a kémia környezetbarátabbá tételében.
A különböző molekulák összerakásához többek közt katalizátorra van szükség, a katalizátorok segítenek a kémiai reakciókat szabályozni, a folyamatokat felgyorsítani úgy, hogy ők maguk nem épülnek bele a folyamat végtermékébe. Fém katalizátorok révén szabadulhatunk meg az égéstermékek mérgező összetevőitől, de még a szervezetünk is rengeteg katalizátort tartalmaz, enzimek formájában.
List és Macmillan a fémeken és az enzimeken túl egy harmadik, egészen új típusú katalizátort alkotott meg, egymástól függetlenül dolgoztak az aszimmetrikus organokatalízis folyamatán, amely kis méretű szerves molekulákon alapul.
Ez a katalizátor szénmolekulák stabil keretrendszeréből épül fel, amelyre aztán különböző aktív vegyi csoportok tapadhatnak rá, sokszor olyan hétköznapi elemekből, mint oxigén, nitrogén, kén, foszfor. Ez azt is jelenti, hogy a katalizátor egyrészt környezetbarát, másrészt olcsó. E módszer segítségével egy molekula felépítése során elkülöníthetőek az egymás tükörképeiként kialakuló királis molekulák – erre pedig pl. a gyógyszerészetben nagyon nagy szükség van.
A két díjazott munkájának köszönhetően ma jóval hatékonyabbá vált például mind a gyógyszergyártás, mind a napelemek előállítása.