Hogyan élték túl őseink a dinoszauruszok pusztulását?
![](https://ng.24.hu/themes/natgeo/images/logo.png)
A főemlősök elődjei fákon éltek, elvileg a kataklizmát kísérő tüzek óriási fenyegetést jelentettek rájuk.
![](https://ng.24.hu/uploads/2021/10/chimpanzee-g84a5e41c9_1280.jpg)
Mintegy 66 millió évvel ezelőtt egy aszteroida csapódott bolygónkba, az esemény pedig a földi fajok jelentős részét, köztük a dinoszauruszokat is, elsöpörte. Egy új vizsgálat alapján a főemlősök és erszényesek korai ősei alkották az egyetlen fán élő emlőscsoportot, amely túlélte a kataklizmát – számol be a Cornell Egyetem oldala.
A fán élő fajokat különösen veszélyeztette a becsapódás az eseménnyel járó tüzek miatt. A kutatók most számítógépes modellek, illetve kövületekre és élő emlősökre vonatkozó adatok alapján arra jutottak, hogy a katasztrófát túlélő emlősök többsége könnyen átvészelte a fák elvesztését.
Jonathan Hughes, a tanulmány vezető szerzője szerint egyes emlősök életmódjuk ellenére azért élhették túl az úgynevezett kréta-paleogén határt, mert rugalmasak voltak. Az eseményt követően a fennmaradt emlősök gyorsan fejlődni kezdtek, hogy betöltsék az ökológiai űrt.
A kréta-paleogén határ idejéből kevés emlőskövület maradt fenn, ezekből ráadásul nehéz következtetni arra, hogy az adott állat milyen élőhelyeket preferált. Éppen ezért a csapat modern emlősöket is vizsgált, hogy jobban megértse a fosszíliákat.
Az eredmények alapján a becsapódást többnyire nem fán élő emlősök élték túl, a kivételt a főemlősök és erszényesek felmenői jelentették.