Interferencia volt a Proxima Centauri felől észlelt különös rádiójel
2019-ben egy ausztrál rádióteleszkóp különös jelet fogott a Proxima Centauri irányából, amelynek eredetét akkor nem tudták földi okokkal magyarázni.
A Nature Astronomy szakfolyóiratban két külön tanulmányban közzé tett friss kutatási eredmény szerint, számos korábbi hasonló rádiójelhez hasonlóan erről is bebizonyosodott, hogy nem E.T. telefonált ide, hanem pusztán interferencia eredménye volt az észlelés.
A Breakthrough Listen projekt azzal a céllal indult, hogy az esetleg fogható, idegen civilizációk sugározta rádiójeleket kiszűrje, ehhez a világ különböző rádióteleszkópjai által fogott adatokat ellenőrzik. A projekt 10 éves időtartamára 100 millió dolláros költségvetés jut, magánadományokból.
Az adatok alaposabb elemzését egy amerikai-ausztrál kutatócsoport (amelynek része volt a Breakthrough Listen projekt néhány saját szakembere is) végezte el, a két tanulmány részletesen megvizsgálta mind a jel észlelésének körülményeit, mind pedig azokat az adatelemzési módszereket, amelyekkel a jel Földön kívüli eredetére jutottak korábban.
A rádióteleszkópok adatainak vizsgálata a modern világunkban nem egyszerű, mivel rengeteg földi rádióforrás vesz minket körül, mobiltelefonok, radarok, műholdak, stb. Egy távoli csillag felől érkező gyenge jel megkeresése pont olyan kihívás, mint a tű és a szénakazal közmondásos esetében. A jeleket fogó obszervatórium, a déli félteke legnagyobb rádióteleszkópja, a CSIRO Parkes Teleszkóp az ausztrál Új-Dél-Wales területén áll, és a projektben részt vevő eszköz egyik feladata a Naptól mindössze 4 fényévre található, és legalább 2 exobolygóval rendelkező Proxima Centauri figyelemmel kísérése. Ezt 700 MHz és 4 GHz közti rádiótartományban tették meg, 3,81 Hz-es, rendkívüli felbontással, ez kb. annak felel meg, mintha 800 millió egyedi rádióadó jelét állítaná be valaki nagy precizitással.
A 2019-es jeleket 2020-ban futtatták át a projekt adatelemzésén, és 4 millió találatot kaptak, ám ez az emberi rádiójelek özönében átlagosnak számított. Az automata adatelemző ezekből kiválogatta azokat a jeleket, amelyek a jellemzőik alapján nem olyanok, mint a megszokott földi jelek. Ezt követően azt ellenőrizték, hogy vajon megfelel-e annak, amit egy távoli égitestről érkező rádiójel mutathat, így például azt, hogy az égitest elmozdulása miatt változik-e a jel frekvenciája. Ennek a szűrését követően a 4 millió jelből maradt 1 millió. A következő szűrést az jelenti, hogy ellenőrzik, vajon valóban a megadott forrás felől (ez esetben a Proxima Centauri felől) érkezik-e a jel, ilyenkor oda-vissza váltogatják az irányt, a cél felé és attól eltérő irányba állítva az antennát. Ha helyi interferencia okozza a jelet, az elvileg mindkét esetben befolyásolja azt, amit az antenna vett. Ezeket az automatikus ellenőrzéseket követően még manuális ellenőrzést is végeznek, így szűrnek ki például egyes műholdak sugárzása okozta interferenciákat.
Dr. Sofia Sheikh, a Breakthrough Listen projekt Berkeley Egyetem kutatója egy maréknyi, más időszakokban észlelt jelcsomagot is átellenőrzött, s talált 60 olyan adatsort, ami rendkívüli módon hasonlít ahhoz, amit a Proxima Centauri felől érkezőnek véltek, ám egészen másfelé néző antennával fogták őket. Ez jelentette a bizonyítékot arra, hogy a korábban különlegesnek hitt jelek is csupán a földi eredetű rádiósugárzás interferenciájának köszönhetőek, bár egyelőre nem tudták azonosítani azt az eszközt, amely létrehozta.
A kutatók úgy vélik, ha eddig nem is tudtak idegen civilizációktól származó jelet azonosítani, az eszközeik és az adatellenőrzési módszereik alkalmasak erre, amennyiben valóban léteznek ilyen rádiójelek.