Kínai űrszemetet kellett kikerülnie az ISS-nek
A Nemzetközi Űrállomás több mint egy kilométeres pályamódosítást végzett a veszélyes helyzet miatt.
Kína 2007-ben egy korábban működésképtelenné vált, ám még a Föld körül keringő saját időjárási műholdját lelőtte egy műhold elleni, felszínről indított ballisztikus rakétateszt során. A teszt „sikeres” volt, ennek eredményeként a Fengjun 1C műhold 3537 ismert maradványa a világűrben maradt, a becslések szerint számos darab akár évtizedekig is keringhet. Jelenleg 2737 még keringő darabról van tudomásuk a szakembereknek.
Mindössze 6 órával azelőtt, hogy az új, 4 fős legénység útra kelt az Űrállomásra a Crew Dragon fedélzetén, az Űrállomásnak elkerülő manővert kellett tennie. Az új legénység útnak indítása előtti sajtótájékoztatón a NASA ISS-programigazgatója, Joel Montalbano elmondta, hogy egy kínai űrszemét kerülhet veszélyesen közel az ISS pályájához, a törmeléket figyelik, és elkerülő manővert hajtanak végre. A Roszkozmosz Twitteren tájékoztatta a manőverről a követőit, ugyanis az ISS-en dokkoló orosz Progressz űrhajó képes arra, hogy az Űrállomás pályáját módosító manővereket hajtson végre. Ez esetben, magyar idő szerint november 10-én este 21:15-kor 361 másodpercre beindították a Progressz hajtóművét, és így sikerült kikerülni a kínai törmeléket.
Az ISS története során eddig elvégzett elkerülő manőverek közül (29 ilyenről számolt be Jonathan McDowell szakértő) ez legalább a harmadik, amelyben a 2007-es kínai teszt után maradt űrszemét okoz problémát.
Az Űrállomásnak november 16-án kell egy szokványos pályaemelő manővert végrehajtania, a most elvégzett elkerülő manőver során 1240 méterrel megemelt pályamagasságot a szakemberek már ennek a részeként számolják el. Az ISS-nek rendszeresen meg kell kicsit emelni a pályáját, mert bár a 400 kilométeres magasságban a világűr az úr, azért itt még néhány kósza légköri részecske is előfordul, amelyek fékezik az Űrállomást, s így az picit folyamatosan veszít a pályamagasságából.