Vulkánkitörések hozhatták el a kínai dinasztiák bukását
A vulkáni aktivitás hatására változhat a klíma, ami az élelmiszernövények termesztését is befolyásolja, így dinasztiák összeomlásához is vezethetett az elmúlt kétezer évben.
Egy friss tanulmány alapján az elmúlt 2 ezer évben a vulkánkitörések több kínai dinasztia bukásához is hozzájárultak – számol be a Rutgers Egyetem oldala. Csaocsao Gao, a Csöcsiangi Egyetem munkatársa és kollégái szerint a tűzhányók átmenetileg le tudják hűteni az éghajlatot, ami problémákat okozhat a mezőgazdaságban.
A nagyobb kitörésekkel rengeteg részecske kerül a légkörbe, az ilyen kén-dioxid alapú felhők pedig 1-2 éven át képesek blokkolni a napfény egy részét. Emiatt mérséklődhet nyáron a melegedés, ami gyengíti a monszunt, és csökkenti a csapadék mennyiségét.
Alan Robock, a New Brunswick-i Rutgers Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint sikerült igazolniuk, hogy az elmúlt 2 ezer évben a kínai dinasztiák összeomlása nagyobb eséllyel következett be a kitörések utáni évben. A folyamat természetesen rendkívül komplex. A mezőgazdasági problémái például növelhették a fegyveres konfliktusok kockázatait, ami fokozhatta az összeomlás veszélyét.
A kutatók időszámítás szerint 1 és 1915 között 156 eseményt rekonstruáltak antarktiszi és grönlandi jégfuratok alapján. A szakértők 68 dinasztiához kapcsolódó forrásokat, illetve a 850 és 1911 közötti háborúk leírásait is megvizsgálták.
A nagyobb kitörések akkor is összeomláshoz vezethettek, ha az adott rendszer egyébként stabil volt, amennyiben azonban a politikai, gazdasági és társadalmi nyomás eleve nagy volt, kisebb események is elhozhatták a bukást. A dinasztiák hanyatlásában persze megannyi faktor szerepet játszott.